U bent hier

Home

29-07-2017 Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek

Calamia tridens - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert

Op zaterdag 29 juli 2017 werd de Vallei van de Zwarte Beek al voor de 8ste keer geïnventariseerd door onze werkgroep Bladmineerders. De Vallei van de Zwarte Beek strekt zich uit vanaf de bron in Hechtel tot de monding in Diest en is één van de meest waardevolle beekvalleien in Vlaanderen. Met meer dan 1500 hectare natuur is de Vallei van de Zwarte Beek het grootste natuurgebied van Natuurpunt. Ter hoogte van Koersel kent het natuurgebied een grote variatie aan landschappen, van een zompnatte venige beekvallei tot de kurkdroge zanderige stuifduinen op de heide.
 
We spraken zoals gewoonlijk af om 10u00 aan het Bezoekerscentrum ‘De Watersnip’ te Koersel. Ook deze keer werden we door Corry hartelijk ontvangen met koffie en thee, waarvoor onze dank!
 
Op de winterlinde (Tilia cordata) nabij de parking van het bezoekerscentrum ‘De Watersnip’ vonden we
2 mijnen van Bucculatrix thoracella (lindeooglapmot; Bucculatricidae – ooglapmotten)
4 mijnen van Stigmella tiliae (lindemineermot; Nepticulidae – dwergmineermotten)
 
We gingen in de voormiddag met speciaal aangepast vervoer in de richting van de mijnterril van Heusden-Zolder om daar eerst te gaan zoeken naar specifieke vlindersoorten. De mijnterril van Heusden-Zolder ligt in de vallei van de Helderbeek, die behoort tot het beekdallandschap van de Zwarte Beek. Met 80 meter torent de mijnterril uit boven het omringende landschap. Op de top heb je prachtige zicht op de bos- en heiderijke omgeving.
 
Soortenlijst Mijnterril Heusden-Zolder
 
Bladmijnen
- Bucculatricidae (ooglapmotten):
1 mijn van Bucculatrix bechsteinella (meidoornooglapmot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
3 mijnen van Bucculatrix demaryella (berkenooglapmot) op Betula pendula (ruwe berk)
 
- Crambidae (grasmotten):
20 mijnen van Atralata albofascialis (donderkruidmot) op Inula conyzae (donderkruid)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
4 mijnen van Dialectica imperialella (smeerwortelsteltmot) op Symphytum officinalis (smeerwortel)
8 mijnen van Euspilapteryx auroguttella (hertshooisteltmot) op Hypericum spec. (hertshooi spec.)
 
- Lyonetiidae (sneeuwmotten):
10 mijnen van Leucoptera lotella (rolklaversneeuwmot) op Lotus corniculatus (gewone rolklaver)
11 mijnen van Leucoptera lustratella (hertshooisneeuwmot) op Hypericum perforatum (sint-janskruid)
 
- Nepticulidae (dwergmineermotten):
34 mijnen van Ectoedemia septembrella (hertshooimineermot) op Hypericum spec. (hertshooi spec.)
38 mijnen van Stigmella aceris (akenmineermot) op Acer campestre (Spaanse aak)
3 mijnen van Stigmella continuella (groene berkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
5 mijnen van Stigmella hybnerella (meidoornmineermot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
2 mijnen van Stigmella regiella (veelkleurige mineermot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
1 mijn van Stigmella sakhalinella (bladrandberkenmineermot) op Betula pendula (ruwe berk)
2 mijnen van Stigmella salicis (gewone wilgenmineermot) op Salix spec. (wilg spec.)
 
- Tischeriidae (vlekmineermotten)
3 mijnen van Tischeria ekebladella (gewone eikenvlekmot) op Quercus spec.
 
Kokers (Coleophoridae – kokermotten)
Vraatsporen van Coleophora peribenanderi (distelkokermot) op Cirsium arvense (akkerdistel)
 
Zakken (Psychidae – zakdragers)
2x Psyche casta (gewone zakdrager)
 
Cocons
- Bucculatricidae (ooglapmotten):
8 cocons van Bucculatrix cristatella (duizendbladooglapmot) op Achillea millefolium (duizendblad)
 
Rupsen
- Zygaenidae (bloeddrupjes):
3 rupsen van Zygaena filipendulae (sint-jansvlinder)
 
Na het bezoek aan de mijnterril bezochten we het deelgebied ‘Overslag tot Melkpad’ van de Vallei van de Zwarte Beek. We wandelden van de Heihoevenweg (Koersel) tot aan het Militair domein en terug.
 
Nachtvlinders
- Argyresthidae (pedaalmotten):
3x Argyresthia goedartella (berkenpedaalmot)
 
- Crambidae (grasmotten):
1x Agriphila inquinatella (moerasgrasmot)
13x Agriphila straminella (blauwooggrasmot)
15x Anania verbascalis (salielichtmot)
1x Crambus perlella (bleke grasmot)
3x Pleuroptya ruralis (parelmoermot)
3x Pyrausta despicata (weegbreemot)
4x Pyrausta purpuralis (purpermot)
 
- Erebidae (spinneruilen):
4x Euclidia glyphica (bruine daguil)
1x Euplagia quadripunctaria (spaanse vlag)
1x Miltochrista miniata (rozenblaadje)
1x Pelosia muscerda (muisbeertje)
1x Rivula sericealis (stro-uiltje)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
1x Bryotropha terrella (oranje mospalpmot)
 
- Geometridae (spanners):
1x Aplocera plagiata (streepblokspanner)
2x Camptogramma bilineata (gestreepte goudspanner)
1x Idaea emarginata (geblokte stipspanner)
1x Idaea ochrata (okergele spanner)
3x Scopula rubiginata (purperen stipspanner)
 
- Noctuidae (uilen):
3x Autographa gamma (gamma-uil)
2x Calamia tridens (groene weide-uil)
1x Deltote pygarga (donkere marmeruil)
 
- Pterophoridae (vedermotten):
3x Stenoptilia zophodactylus (duizendguldenkruidvedermot)
 
- Pyralidae (lichtmotten):
2x Endotricha flammealis (strooiselmot)
6x Oncocera semirubella (prachtmot)
2x Synaphe punctalis (pinokkiomot)
 
- Sphingidae (pijlstaarten):
1x Macroglossum stellatarum (kolibrievlinder)
 
Tortricidae (bladrollers):
1x Aethes margaritana (roestbandsmalsnuitje)
1x Agapeta hamana (distelbladroller)
2x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
1x Cochylis dubitana (blauwe distelbladroller)
5x Cochylis hybridella (koperrandbladroller)
2x Grapholita compositella (sergeant-majoortje)
 
- Zygaenidae (bloeddrupjes):
30x Zygaena filipendulae (sint-jansvlinder)
 
Dagvlinders
- Hesperiidae (dikkopjes):
2x Ochlodes sylvanus (groot dikkopje)
 
- Lycaenidae (blauwtjes):
6x Aricia agestis (bruin blauwtje)
5x Polyommatus icarus (icarusblauwtje)
 
- Nymphalidae (aurelia's):
13x Coenonympha pamphilus (hooibeestje)
55x Hipparchia semele (heivlinder)
18x Maniola jurtina (bruin zandoogje)
1x Vanessa atalanta (atalanta)
1x Vanessa cardui (distelvlinder)
 
- Papilionidae (grote pages):
10x Papilio machaon (koninginnenpage)
 
Soortenlijst Vallei van de Zwarte Beek - Overslag tot Melkpad
 
Bladmijnen
- Bucculatricidae (ooglapmotten):
26 mijnen van Bucculatrix frangutella (vuilboomooglapmot) op Frangula alnus (sporkehout)
2 mijnen van Bucculatrix ulmella (eikenooglapmot) op Quercus robur (zomereik)
 
- Eriocraniidae (purpermotten):
1 verlaten mijn van Eriocrania sparrmannella (late purpermot) op Betula pendula (ruwe berk)
 
- Gelechiidae (palpmotten)
2 mijnen van Monochroa conspersella (witvlekboegsprietmot) op Lysimachia vulgaris (grote wederik)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
4 mijnen van Acrocercops brongniardella (zilvermijnmot) op Quercus robur (zomereik)
2 mijnen van Caloptilia elongella (bruine elzensteltmot) op Alnus glutinosa (zwarte els)
1 mijn van Caloptilia stigmatella (wilgensteltmot) op Salix spec. (wilg spec.)
4 mijnen van Calybites phasianipennella (viervleksteltmot) op Rumex hydrolapatum (waterzuring)
2 mijnen van Parornix betulae (berkenzebramot) op Betula pubescens (zachte berk)
1 mijn van Parornix devoniella (gewone zebramot) op Corylus avellana (hazelaar)
1 mijn van Phyllonorycter corylifoliella (vruchtboomvouwmot) op Betula pendula (ruwe berk)
5 mijnen van Phyllonorycter klemannella (goudrugelzenvouwmot) op Alnus glutinosa (zwarte els)
1 mijn van Phyllonorycter salicicolella (wilgenvouwmot) op Salix caprea (boswilg)
4 mijnen van Phyllonorycter sorbi (lijsterbesvouwmot) op Sorbus aucuparia (wilde lijsterbes)
2 mijnen van Phyllonorycter trifasciella (oranje kamperfoelievouwmot) op Lonicera peryclemum (wilde kamperfoelie)
 
- Heliozelidae (zilvervlekmotten):
2 mijnen van Heliozela hammoniella (berkenzilvervlekmot) op Betula pubescens (zachte berk)
 
- Lyonetiidae (sneeuwmotten):
12 mijnen van Leucoptera lotella (rolklaversneeuwmot) op Lotus corniculatus (gewone rolklaver)
 
- Nepticulidae (dwergmineermotten):
1 mijn van Ectoedemia albifasciella (gewone eikenblaasmijnmot) op Quercus robur (zomereik)
3 mijnen van Stigmella basiguttella (boogjeseikenmineermot) op Quercus robur (zomereik)
2 mijnen van Stigmella lapponica (vroege berkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
9 mijnen van Stigmella nylandriella (gewone lijsterbesmineermot) op Sorbus aucuparia (wilde lijsterbes)
2 mijnen van Stigmella continuella (groene berkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
3 mijnen van Stigmella sakhalinella (bladrandberkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
 
- Tischeriidae (vlekmineermotten):
445 mijnen van Tischeria ekebladella (gewone eikenvlekmot) op Quercus robur (zomereik)
 
Kokers (Coleophoridae – kokermotten)
20 kokers van Coleophora alticolella / glaucicolella op Juncus spec. (rus spec.)
1 koker van Coleophora ahenella (heksenmutskokermot) op Frangula alnus (sporkehout)
 
Nachtvlinders
- Argyresthidae (pedaalmotten):
3x Argyresthia goedartella (berkenpedaalmot)
- Bucculatricidae (ooglapmotten):
1x Bucculatrix ulmella (eikenooglapmot)
 
- Choreutidae (glittermotten):
2x Anthophila fabriciana (brandnetelmot)
 
- Crambidae (grasmotten):
11x Agriphila straminella (blauwooggrasmot)
1x Agriphila tristella (variabele grasmot)
1x Anania hortulata (bonte brandnetelmot)
 
- Erebidae (spinneruilen):
2x Eilema griseola (glad beertje)
2x Pelosia muscerda (muisbeertje)
1x Rivula sericealis (stro-uiltje)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
1x Anacampsis blattariella (spikkelpalpmot)
 
- Geometridae (spanners):
2x Epirrhoe alternata (gewone bandspanner)
 
- Lasiocampidae (spinners):
1x Lasiocampa quercus (hageheld)
 
- Tortricidae (bladrollers):
1x Adoxophyes orana (vruchtbladroller)
2x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
1x Grapholita compositella (sergeant-majoortje)
 
Dagvlinders
- Nymphalidae (aurelia's):
2x Maniola jurtina (bruin zandoogje)
1x Pararge aegeria (bont zandoogje)
 
- Pieridae (witjes):
2x Gonepteryx rhamni (citroenvlinder)
 
Daarna maakten we een wandeling in het bosgebied ten zuidwesten van het BezoekerscentrumDe Watersnip’. We vonden er tijdens de zoektocht de volgende soorten.
 
Bladmijnen
- Bucculatricidae (ooglapmotten):
2 mijnen van Bucculatrix ulmella (eikenooglapmot) op Quercus robur (zomereik)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
2 mijnen van Phyllonorycter junoniella (vossenbesvouwmot) op Vaccinium vitis-idaea (rode bosbes)
1 mijn van Phyllonorycter sagitella (rode espenvouwmot) op Populus tremula (ratelpopulier)
 
- Incurvariidae (witvlekmotten):
2 mijnen van Incurvaria oehlmanniella (bosbeswitvlekmot) op Vaccinium myrtillus (blauwe bosbes)
 
- Nepticulidae (dwergmineermotten):
2 mijnen van Stigmella basiguttella (boogjeseikenmineermot) op Quercus robur (zomereik)
2 mijnen van Stigmella myrtillella (bosbesmineermot) op Vaccinium vitis-idaea (rode bosbes)
3 mijnen van Stigmella sakhalinella (bladrandberkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
 
Cocons
- Bucculatricidae (ooglapmotten):
1 cocon van Bucculatrix ulmella (eikenooglapmot) op Quercus rubra (Amerikaanse eik)
 
Kokers (Coleophoridae – kokermotten)
2 kokers van Coleophora argentula (duizendbladkokermot) op Achillea millefolium (duizendblad)
1 koker van Coleophora milvipennis (spatel-berkkokermot) op Betula pendula (ruwe berk)
 
Rupsen
- Lasiocampidae (spinners):
1 rups van Macrothylacia rubi (veelvraat)
 
Nachtvlinders
- Argyresthidae (pedaalmotten):
5x Argyresthia goedartella (berkenpedaalmot)
 
- Geometridae (spanners):
1x Gymnoscelis rufifasciata (zwartkamdwergspanner)
 
- Noctuidae (uilen):
1x Noctua pronuba (huismoeder)
 
- Oecophoridae (sikkelmotten):
1x Crassa unitella (zwamboorder)
 
- Tortricidae (bladrollers):
2x Epinotia ramella (gemarmerde oogbladroller)
 
Dagvlinders
- Nymphalidae (aurelia's):
1x Pararge aegeria (bont zandoogje)
 
De nachtvangst werd uitgevoerd op twee verschillende plaatsen:
- 7 lichtvallen werden opgesteld in het deelgebied Koerselse Heide Noord, aan weerszijden van de Grauwe Steenstraat, waarvan 3 op het domein van het Bezoekerscentrum ‘De Watersnip’ en 4 in het bos (Yvon – Sam –Zoë – Steve)
- 6 lichtvallen stonden aan de Mijnterril van Heusden-Zolder (Chris – Wouter – Regis)
 
In het deelgebied Koerselse Heide Noord werd ook gesmeerd op een 50-tal bomen.
 
De start van de nachtvangst was om 22u00 bij een temperatuur van maar liefst 23 °C. Het was zwaar bewolkt en er stond een beetje wind. De nachtvangst werd beëindigd om 05u15 bij een temperatuur van 19°C en vrij veel wind.
 
Soortenlijst Koerselse Heide Noord
Op smeer
- Crambidae (grasmotten):
1x Catoptria verellus (zwartbruine vlakjesmot)
1x Eudonia / Scoparia spec.
 
- Drepanidae (eenstaartjes):
3x Ochropacha duplaris (tweestip-orvlinder)
2x Tetheella fluctuosa (berken-orvlinder)
 
- Erebidae (spinneruilen):
2x Catocala sponsa (karmozijnrood weeskind)
1x Eilema lurideola (plat beertje)
134x Pelosia muscerda (muisbeertje)
 
- Geometridae (spanners):
1x Hypomecis punctinalis (ringspikkelspanner)
 
- Noctuidae (uilen):
26x Acronicta rumicis (zuringuil)
2x Agrotis segetum (gewone velduil)
60x Amphipyra pyramidea (piramidevlinder)
3x Apamea aquila (pijpenstro-uil)
1x Conobia rufa (russenuil)
1x Cosmia trapezina (hyena)
4x Deltote pygarga (donkere marmeruil)
1x Dypterygia scabriuscula (vogelwiekje)
1x Hoplodrina octogenaria (gewone stofuil)
1x Mesapamea spec.
1x Mormo maura (zwart weeskind)
1x Mythimna turca (tweestreepgrasuil)
4x Noctua comes (volgeling)
1x Noctua fimbriata (breedbandhuismoeder)
1x Noctua janthe (open-breedbandhuismoeder)
1x Noctua janthe / janthina
58x Noctua pronuba (huismoeder)
2x Ochropleura plecta (haarbos)
1x Xestia baja (bruine zwartstipuil)
 
- Pyralidae (lichtmotten):
14x Acrobasis repandana (oranje eikenlichtmot)
2x Endotricha flammealis (strooiselmot)
 
Op licht
- Argyresthidae (pedaalmotten):
1488x Argyresthia goedartella (berkenpedaalmot)
 
- Cossidae (houtboorders):
1x Zeuzera pyrina (gestippelde houtvlinder)
 
- Crambidae (grasmotten):
16x Agriphila inquinatella (moerasgrasmot)
5x Agriphila straminella (blauwooggrasmot)
1x Anania crocealis (gegolfde lichtmot)
1x Anania stachydalis (bonte coronamot)
1x Anania verbascalis (salielichtmot)
1x Catoptria margaritella (gelijnde vlakjesmot)
10x Catoptria pinella (egale vlakjesmot)
3x Catoptria verellus (zwartbruine vlakjesmot)
1x Chilo phragmitella (rietmot)
2x Elophila nymphaeata (waterleliemot)
1x Eudonia pallida (moerasgranietmot)
5x Nomophila noctuella (luipaardlichtmot)
1x Pediasia fascelinella (grote grasmot)
10x Platytes alpinella (baardsnuitmot)
3x Pleuroptya ruralis (parelmoermot)
1x Pyrausta despicata (weegbreemot)
1x Pyrausta purpuralis (purpermot)
- Drepanidae (eenstaartjes):
5x Drepana falcataria (berkeneenstaart)
5x Falcaria lacertinaria (bleke eenstaart)
31x Ochropacha duplaris (tweestip-orvlinder)
3x Watsonalla binaria (gele eenstaart)
 
- Erebidae (spinneruilen):
3x Arctia caja (grote beer)
3x Coscinia cribraria (grasbeertje)
102x Eilema complana (streepkokerbeertje)
100x Eilema depressa (naaldboombeertje)
4x Eilema lurideola (plat beertje)
3x Euplagia quadripunctaria (spaanse vlag)
5x Euproctis similis (donsvlinder)
2x Hypena crassalis (bosbessnuituil)
1x Lithosia quadra (viervlakvlinder)
30x Lymantria dispar (plakker)
1x Lymantria monacha (nonvlinder )
3x Miltochrista miniata (rozenblaadje)
1x Orgyia antiqua (witvlakvlinder)
1195x Pelosia muscerda (muisbeertje)
21x Phragmatobia fuliginosa (kleine beer)
1x Schrankia costaestrigalis (gepijlde micro-uil)
2x Spilosoma lutea (gele tijger)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
38x Anacampsis blattariella (spikkelpalpmot)
1x Aproaerema anthyllidella (wondklaverpalpmot)
420x Aristotelia ericinella (heidepistoolmot)
5x Aroga velocella (zuringpalpmot)
1x Gelechia muscosella (donkere haakpalpmot)
1x Gelechia senticetella (zwarte haakpalpmot) - PRE.SW.1796.17.F.KO.45
1x Helcystogramma rufescens (rietpalpmot)
1x Hypatima rhomboidella (zandlopermot)
1x Recurvaria leucatella (gordelpalpmot)
1x Scrobipalpa acuminatella (distelzandvleugeltje) - PRE.SW.1794.17.M.KO.43
 
- Geometridae (spanners):
1x Abraxas sylvata (porseleinvlinder)
10x Biston betularia (peper-en-zoutvlinder)
1x Cabera exanthemata (bruine grijsbandspanner)
3x Cabera pusaria (witte grijsbandspanner)
1x Camptogramma bilineata (gestreepte goudspanner)
30x Cyclophora albipunctata (berkenoogspanner)
3x Cyclophora punctaria (gestippelde oogspanner)
1x Ecliptopera silaceata (marmerspanner)
1x Ectropis crepuscularia (gewone spikkelspanner)
2x Ematurga atomaria (gewone heispanner)
1x Epirrhoe alternata (gewone bandspanner)
1x Eulithis testata (oranje agaatspanner)
3x Eupithecia centaureata (zwartvlekdwergspanner)
7x Eupithecia nanata (smalvleugeldwergspanner)
2x Eupithecia subfuscata (grijze dwergspanner)
4x Geometra papilionaria (zomervlinder)
1x Idaea aversata (grijze stipspanner)
2x Idaea biselata (schildstipspanner)
1x Idaea emarginata (geblokte stipspanner)
1x Idaea muricata (geelpurperen spanner)
1x Idaea subsericeata (satijnstipspanner)
1x Jodis lactearia (melkwitte zomervlinder)
1x Ligdia adustata (aangebrande spanner)
4x Lomaspilis marginata (gerande spanner)
2x Lomographa temerata (witte schaduwspanner)
10x Macaria liturata (gerimpelde spanner)
2x Opisthograptis luteolata (hagedoornvlinder)
1x Peribatodes rhomboidaria (taxusspikkelspanner)
5x Perizoma alchemillata (hennepnetelspanner)
1x Stegania trimaculata (drievlekspanner)
1x Timandra comae (lieveling)
1x Xanthorhoe spadicearia (bruine vierbandspanner)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
2x Caloptilia stigmatella (wilgensteltmot)
 
- Lasiocampidae (spinners):
6x Dendrolimus pini (dennenspinner)
18x Euthrix potatoria (rietvink)
65x Lasiocampa quercus (hageheld)
 
- Limacodidae (slakrupsen):
44x Apoda limacodes (slakrups)
 
- Noctuidae (uilen):
7x Acronicta leporina (schaapje)
36x Acronicta rumicis (zuringuil)
11x Agrotis puta (puta-uil)
3x Agrotis segetum (gewone velduil)
1x Amphipyra pyramidea (piramidevlinder)
1x Anarta myrtilli (roodbont heide-uiltje)
21x Anarta trifolii (spurrie-uil)
16x Colocasia coryli (hazelaaruil)
10x Cosmia trapezina (hyena)
3x Craniophora ligustri (schedeldrager)
2x Cryphia algae (donkergroene korstmosuil)
17x Deltote pygarga (donkere marmeruil)
2x Hoplodrina blanda (egale stofuil)
2x Lacanobia oleracea (groente-uil)
240x Lycophotia porphyrea (granietuil)
1x Mythimna albipuncta (witstipgrasuil)
6x Mythimna pallens (bleke grasuil)
1x Mythimna turca (tweestreepgrasuil)
2x Noctua comes (volgeling)
12x Noctua fimbriata (breedbandhuismoeder)
2x Noctua interjecta (kleine huismoeder)
27x Noctua janthe / janthina
1x Noctua orbona (zwartpuntvolgeling)
13x Ochropleura plecta (haarbos)
1x Plusia festucae (goudvenstertje)
2x Subacronicta megacephala (schilddrager)
13x Xestia baja (bruine zwartstipuil)
 
- Nolidae (visstaartjes):
1x Earias clorana (kleine groenuil)
1x Nycteola revayana (variabele eikenuil)
 
- Notodontidae (tandvlinders):
1x Gluphisia crenata (populierentandvlinder)
8x Notodonta dromedarius (dromedaris)
2x Pheosia gnoma (berkenbrandvlerkvlinder)
1x Pheosia tremula (brandvlerkvlinder)
3x Pterostoma palpina (snuitvlinder)
35x Ptilodon capucina (kroonvogeltje)
1x Stauropus fagi (eekhoorn)
278x Thaumetopoea processionea (eikenprocessierups)
 
- Oecophoridae (sikkelmotten):
1x Crassa unitella (zwamboorder)
3x Harpella forficella (bruine molmboorder)
 
- Plutellidae (koolmotten):
5x Plutella xylostella (koolmotje)
 
- Pterophoridae (vedermotten):
1x Adaina microdactyla (dwergvedermot)
 
- Pyralidae (lichtmotten):
1x Acrobasis repandana (oranje eikenlichtmot)
5x Assara terebrella (fijnsparkegelmot)
1x Dioryctria sylvestrella (egale sparappelboorder)
2x Elegia similella (armbandmot)
20x Endotricha flammealis (strooiselmot)
1x Hypsopygia costalis (triangelmot)
126x Phycita roborella (eikenlichtmot)
35x Selagia argyrella (goudlichtmot)
5x Synaphe punctalis (pinokkiomot)
 
- Sphingidae (pijlstaarten):
1x Deilephila elpenor (groot avondrood)
2x Laothoe populi (populierenpijlstaart)
51x Sphinx pinastri (dennenpijlstaart)
 
- Tineidae (echte motten):
1x Monopis laevigella (kijkgaatje)
 
- Tortricidae (bladrollers):
2x Acleris cristana (diamantborsteltje)
1x Acleris notana / ferrugana
1x Acleris variegana (witschouderbladroller)
5x Adoxophyes orana (vruchtbladroller)
1x Agapeta hamana (distelbladroller)
2x Ancylis apicella (fijngestreepte haakbladroller)
4x Apotomis turbidana (zwartwitte marmerbladroller)
1x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
3x Clavigesta purdeyi (kleine dennenbladroller)
8x Cydia amplana (oranje eikenbladroller)
1x Cydia fagiglandana (beukenspiegelmot)
35x Cydia splendana (gewone spiegelmot)
1x Ditula angustiorana (zomerbladroller)
11x Epinotia ramella (gemarmerde oogbladroller)
1x Lathronympha strigana (hertshooibladroller)
1x Lozotaeniodes formosana (stipjesbladroller)
10x Metendothenia atropunctana (kleine stipbladroller)
1x Pandemis cerasana (kersenbladroller)
1x Rhyacionia pinicolana (rode dennenlotboorder)
3x Spilonota ocellana (rode knopbladroller)
 
- Ypsolophidae (spitskopmotten):
4x Ypsolopha scabrella (gelijnde spitskopmot)
4x Ypsolopha alpella (eikenspitskopmot)
 
Soortenlijst Mijnterril Heusden-Zolder
- Argyresthidae (pedaalmotten):
110x Argyresthia goedartella (berkenpedaalmot)
 
- Coleophoridae (kokermotten):
8x Coleophora spec.
·         1x Coleophora argentula (duizendbladkokermot) - PRE.SW.1798.17.F.KO.47
·         1x Coleophora serratella (bruingrijze kokermot) - PRE.SW.1787.17.F.KO.36
·         1x Coleophora therinella (zwaluwtongkokermot) - PRE.SW.1788.17.M.KO.37
·         3x Coleophora tamesis (zompruskokermot) - PRE.SW.1789.17.F.KO.38 & PRE.SW.1790.17.M.KO.39 & PRE.SW.1792.17.M.KO.41 - Het is van voor 1980 geleden dat deze soort nog werd gemeld uit ons land. Deze soort is trouwens ook nieuw voor de provincie Limburg.!! 
·         2x Coleophora trochilella (gestreepte bijvoetkokermot) - PRE.SW.1793.17.M.KO.42 & PRE.SW.1797.17.M.KO.46
 
- Cossidae (houtboorders):
1x Zeuzera pyrina (gestippelde houtvlinder)
 
- Crambidae (grasmotten):
25x Agriphila straminella (blauwooggrasmot)
1x Anania hortulata (bonte brandnetelmot)
2x Anania verbascalis (salielichtmot)
3x Calamotropha paludella (lisdoddesnuitmot)
5x Catoptria falsella (drietandvlakjesmot)
1x Catoptria pinella (egale vlakjesmot)
5x Catoptria verellus (zwartbruine vlakjesmot)
5x Chrysoteuchia culmella (gewone grasmot)
2x Crambus perlella (bleke grasmot)
1x Cydalima perspectalis (buxusmot)
4x Cynaeda dentalis (gevlamde grasmot)
2x Elophila nymphaeata (waterleliemot)
15x Eudonia lacustrata (lichte granietmot)
20x Eudonia mercurella (variabele granietmot)
1x Evergestis forficalis (lijnvalkmot)
1x Ostrinia nubilalis (maïsboorder)
1x Parapoynx stratiotata (krabbenscheermot)
4x Platytes alpinella (baardsnuitmot)
30x Pleuroptya ruralis (parelmoermot)
1x Pyrausta despicata (weegbreemot)
4x Pyrausta purpuralis (purpermot)
5x Sitochroa palealis (bruidsmot)
 
- Drepanidae (eenstaartjes):
7x Drepana curvatula (bruine eenstaart)
7x Drepana falcataria (berkeneenstaart)
4x Falcaria lacertinaria (bleke eenstaart)
2x Ochropacha duplaris (tweestip-orvlinder)
30x Tetheella fluctuosa (berken-orvlinder)
 
- Elachistidae (grasmineermotten):
1x Agonopterix purpurea (purperkaartmot)
3x Ethmia bipunctella (grote zwartwitmot)
 
- Erebidae (spinneruilen):
3x Arctia caja (grote beer)
20x Eilema complana (streepkokerbeertje)
6x Eilema depressa (naaldboombeertje)
5x Eilema griseola (glad beertje)
3x Euplagia quadripunctaria (spaanse vlag)
4x Euproctis similis (donsvlinder)
5x Miltochrista miniata (rozenblaadje)
250x Pelosia muscerda (muisbeertje)
5x Phragmatobia fuliginosa (kleine beer)
15x Rivula sericealis (stro-uiltje)
4x Spilosoma lutea (gele tijger)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
36x Anacampsis blattariella (spikkelpalpmot)
5x Anacampsis populella (populierenspikkelpalpmot)
1x Aproaerema anthyllidella (wondklaverpalpmot)
1x Aristotelia ericinella (heidepistoolmot)
8x Bryotropha terrella (oranje mospalpmot)
5x Carpatolechia alburnella (satijnsmalpalpmot)
6x Helcystogramma lutatella (lichte rietpalpmot)
10x Helcystogramma rufescens (rietpalpmot)
1x Hypatima rhomboidella (zandlopermot)
 
- Geometridae (spanners):
1x Abraxas sylvata (porseleinvlinder)
2x Acasis viretata (groene blokspanner)
1x Aplocera plagiata (streepblokspanner)
6x Biston betularia (peper-en-zoutvlinder)
3x Cabera exanthemata (bruine grijsbandspanner)
6x Cabera pusaria (witte grijsbandspanner)
4x Camptogramma bilineata (gestreepte goudspanner)
25x Cyclophora albipunctata (berkenoogspanner)
7x Cyclophora punctaria (gestippelde oogspanner)
10x Epirrhoe alternata (gewone bandspanner)
1x Epirrhoe tristata (bonte bandspanner)
1x Euphyia unangulata (scherphoekbandspanner)
5x Eupithecia centaureata (zwartvlekdwergspanner)
1x Eupithecia icterata (oranje dwergspanner)
3x Eupithecia pulchellata (vingerhoedskruiddwergspanner)
1x Eupithecia tripunctaria (schermbloemdwergspanner)
3x Geometra papilionaria (zomervlinder)
3x Gymnoscelis rufifasciata (zwartkamdwergspanner)
2x Horisme tersata (egale bosrankspanner)
1x Hypomecis punctinalis (ringspikkelspanner)
8x Idaea aversata (grijze stipspanner)
4x Idaea biselata (schildstipspanner)
1x Idaea dimidiata (vlekstipspanner)
2x Idaea emarginata (geblokte stipspanner)
3x Idaea muricata (geelpurperen spanner)
1x Idaea seriata (paardenbloemspanner)
9x Idaea subsericeata (satijnstipspanner)
5x Lomaspilis marginata (gerande spanner)
2x Lomographa temerata (witte schaduwspanner)
6x Macaria alternata (donker klaverblaadje)
3x Macaria notata (klaverblaadje)
1x Opisthograptis luteolata (hagedoornvlinder)
5x Perizoma alchemillata (hennepnetelspanner)
12x Scopula rubiginata (purperen stipspanner)
2x Stegania trimaculata (drievlekspanner)
2x Timandra comae (lieveling)
1x Xanthorhoe designata (koolbandspanner)
4x Xanthorhoe ferrugata (vierbandspanner)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
1x Caloptilia populetorum (witte berkensteltmot)
 
- Lasiocampidae (spinners):
13x Euthrix potatoria (rietvink)
5x Lasiocampa quercus (hageheld)
3x Malacosoma castrensis (heideringelrups)
 
- Limacodidae (slakrupsen):
8x Apoda limacodes (slakrups)
 
- Momphidae (wilgenroosjesmotten):
1x Mompha propinquella (bonte wilgenroosjesmot)
 
- Noctuidae (uilen)
1x Abrostola tripartita (brandnetelkapje)
2x Acronicta alni (elzenuil)
4x Acronicta leporina (schaapje)
10x Acronicta rumicis (zuringuil)
2x Actinotia polyodon (gevlamde uil)
2x Agrotis ipsilon (grote worteluil)
5x Agrotis puta (puta-uil)
10x Agrotis segetum (gewone velduil)
3x Amphipoea spec
8x Anarta trifolii (spurrie-uil)
10x Autographa gamma (gamma-uil)
12x Calamia tridens (groene weide-uil)
1x Charanyca ferruginea (randvlekuil)
8x Colocasia coryli (hazelaaruil)
7x Cosmia trapezina (hyena)
1x Craniophora ligustri (schedeldrager)
2x Cryphia algae (donkergroene korstmosuil)
15x Deltote pygarga (donkere marmeruil)
2x Denticucullus pygmina (zeggeboorder)
2x Diachrysia chrysitis (koperuil)
3x Dypterygia scabriuscula (vogelwiekje)
1x Hecatera bicolorata (tweekleurige uil)
3x Hoplodrina ambigua (zuidelijke stofuil)
5x Hoplodrina blanda (egale stofuil)
12x Hoplodrina octogenaria (gewone stofuil)
10x Lycophotia porphyrea (granietuil)
2x Mamestra brassicae (kooluil)
73x Mesoligia furuncula (zandhalmuiltje)
10x Mythimna albipuncta (witstipgrasuil)
4x Mythimna ferrago (gekraagde grasuil)
5x Mythimna impura (stompvleugelgrasuil)
1x Mythimna pallens (bleke grasuil)
1x Noctua comes (volgeling)
14x Noctua fimbriata (breedbandhuismoeder)
1x Noctua interjecta (kleine huismoeder)
22x Noctua janthe (open-breedbandhuismoeder)
55x Noctua pronuba (huismoeder)
7x Ochropleura plecta (haarbos)
5x Oligia fasciuncula (oranjegeel halmuiltje)
1x Photedes fluxa (gele duinrietboorder)
2x Subacronicta megacephala (schilddrager)
4x Xestia baja (bruine zwartstipuil)
6x Xestia c-nigrum (zwarte-c-uil)
 
- Nolidae (visstaartjes):
1x Earias clorana (kleine groenuil)
1x Nycteola revayana (variabele eikenuil)
 
- Notodontidae (tandvlinders):
1x Clostera curtula (bruine wapendrager)
1x Furcula furcula (kleine hermelijnvlinder)
5x Notodonta dromedarius (dromedaris)
1x Notodonta ziczac (kameeltje)
1x Phalera bucephala (wapendrager)
18x Pheosia gnoma (berkenbrandvlerkvlinder)
2x Pheosia tremula (brandvlerkvlinder)
2x Pterostoma palpina (snuitvlinder)
10x Ptilodon capucina (kroonvogeltje)
20x Thaumetopoea processionea (eikenprocessierups)
 
- Peleopodidae (vuurmotten):
2x Carcina quercana (vuurmot)
 
- Plutellidae (koolmotten):
1x Plutella xylostella (koolmotje)
 
- Pterophoridae (vedermotten):
2x Adaina microdactyla (dwergvedermot)
3x Stenoptilia zophodactylus (duizendguldenkruidvedermot)
 
- Pyralidae (lichtmotten):
2x Acrobasis tumidana (rode eikenlichtmot)
3x Cryptoblabes bistriga (boslichtmot)
1x Dioryctria sylvestrella (egale sparappelboorder)
1x Elegia similella (armbandmot)
30x Endotricha flammealis (strooiselmot)
1x Galleria mellonella (grote wasmot)
1x Hypsopygia costalis (triangelmot)
1x Hypsopygia glaucinalis (tweelijnmot)
5x Oncocera semirubella (prachtmot)
21x Phycita roborella (eikenlichtmot)
10x Synaphe punctalis (pinokkiomot)
 
- Sphingidae (pijlstaarten):
7x Laothoe populi (populierenpijlstaart)
5x Sphinx pinastri (dennenpijlstaart)
 
- Tineidae (echte motten):
1x Morophaga choragella (elfenbankjesmot)
 
- Tortricidae (bladrollers):
1x Acleris cristana (diamantborsteltje)
8x Aethes spec.
·         1x Aethes francillana (peensmalsnuitje) - PRE.SW.1783.17.M.KO.33
·         1x Aethes bilbaensis (kranskarwijsmalsnuitje) - PRE.SW.1784.17.M.KO.34
·         1x Aethes smeathmanniana (kommabladroller) - PRE.SW.1791.17.M.KO.40
40x Adoxophyes orana (vruchtbladroller)
8x Agapeta hamana (distelbladroller)
7x Apotomis betuletana (berkenmarmerbladroller)
6x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
3x Celypha striana (paardenbloembladroller)
1x Cochylis dubitana (blauwe distelbladroller)
20x Cochylis hybridella (koperrandbladroller)
1x Cydia amplana (oranje eikenbladroller)
2x Cydia pomonella (fruitmot)
22x Cydia splendana (gewone spiegelmot)
1x Endothenia ericetana (andoornkuifbladroller)
25x Epinotia nisella (variabele oogbladroller)
16x Epinotia ramella (gemarmerde oogbladroller)
1x Epinotia trigonella (tweevlekoogbladroller)
1x Eudemis profundana (bonte fruitbladroller)
4x Metendothenia atropunctana (kleine stipbladroller)
1x Pandemis heparana (leverkleurige bladroller)
8x Spilonota ocellana (rode knopbladroller)
 
Totaal aantal exemplaren nachtvangst Mijnterril Heusden-Zolder: 1583
Totaal aantal soorten nachtvangst Mijnterril Heusden-Zolder: 195
 
Totaal aantal exemplaren nachtvangst Koerselse Heide Noord: 5260
Totaal aantal soorten nachtvangst Koerselse Heide Noord: 191
 
Totaal aantal exemplaren nachtvangst: 6843
Totaal aantal soorten nachtvangst: 264
 
Totaal aantal exemplaren dagvangst: 1017
Totaal aantal soorten dagvangst: 105
 
Totaal aantal exemplaren excursie: 7860
Totaal aantal soorten excursie: 330
 

Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Atralata albofascialis - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Atralata albofascialis - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Bucculatrix cristatella - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Calybites phasianipennella - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Calybites phasianipennella - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Dialectica imperialella - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Incurvaria oehlmanniella - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Monochroa conspersella - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Hipparchia semele - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Papilio machaon - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Aethes bilbaensis - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Aethes francilliana - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Aethes margaritella - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Agrotis vestigialis - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Anarta myrtilii - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Apamea aquila - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Coscinia cribraria - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Cynaeda dentalis - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Endothenia ericetana - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Epinotia trigonella - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Galleria mellonella - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Lycophotia porphyrea - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Mesoligia furuncula - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Noctua orbona - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Scopula rubiginata - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Selagia argyrella - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Koersel ~ De Vallei van de Zwarte Beek (Limburg) 29-07-2017 ©Steve Wullaert