U bent hier

Home

24-08-2019 Borgloon ~ Opleeuw

Chrysoesthia sexguttella ~ Kortessem ~ Bellevuebos(Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert

Op zaterdag 24 augustus ’19 gingen we met de Werkgroep Bladmineerders voor de eerste keer naar Gaspengouw. We bezochten daar twee verschillende gebieden, het eerste stuk "Opleeuw" ligt onder de vleugels van Natuurpunt en ligt in Borgloon. Het andere stuk “Bellevuebos” ligt onder de vleugels van ANB en ligt ietsje verderop in Kortessem. Het was schitterend weer met heel veel zon en warme temperaturen.
We maakten een wandeling in Opleeuw en tekenden de volgende soorten op.
 
Bladmijnen
- Bucculatricidae (ooglapmotten):
2x mijnen van Bucculatrix bechsteinella (meidoornooglapmot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
1x mijn van Bucculatrix ulmella (eikenooglapmot) op Quercus robur (zomereik)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
3x mijnen van Scrobipalpa acuminatella (distelzandvleugeltje) op Cirsium vulgare (speerdistel)
1x mijn van Scrobipalpa costella (vlekzandvleugeltje) op Solanum dulcamara (bitterzoet)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
1x mijn van Acrocercops brongniardella (zilvermijnmot) op Quercus robur (zomereik)
4x mijnen van Parornix anglicella (meidoornzebramot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
1x mijn van Parornix devoniella (gewone zebramot) op Corylus avellana (hazelaar)
16x mijnen van Phyllocnistis unipunctella (eenstipslakkenspoormot) op Populus canadensis (Canadapopulier)
2x mijnen van Phyllonorycter acerifoliella (Spaanse aakvouwmot) op Acer campestre (Spaanse aak)
3x mijnen van Phyllonorycter cerasicolella (kersenvouwmot) op Prunus avium (zoete kers)
4x mijnen van Phyllonorycter coryli (hazelaarblaasmot) op Corylus avellana (hazelaar)
6x mijnen van Phyllonorycter corylifoliella (vruchtboomvouwmot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.) & op Malus spec. (appel spec.)
1x mijn van Phyllonorycter nicelii ( hazelaarvouwmot) op Corylus avellana (hazelaar)
2x mijnen van Phyllonorycter oxyacanthae (meidoornvouwmot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
1x mijn van Phyllonorycter populifoliella (grijze populierenvouwmot) op Populus canadensis (Canadapopulier)
2x mijnen van Phyllonorycter schreberella (fraaie iepenvouwmot) op Ulmus glabra (ruwe iep)
 
- Heliozelidae (zilvervlekmotten):
1x mijnen van Antispila petryi (rode kornoeljegaatjesmaker) op Cornus sanguinea (rode kornoelje)
 
- Lyonetiidae (sneeuwmotten):
3x mijnen van Leucoptera malifoliella (appelsneeuwmot) op Malus spec. (appel spec.)
7x mijnen van Lyonetia clerkella (hangmatmot) op Malus spec. (appel spec.)
 
- Nepticulidae (dwergmineermotten):
4x mijnen van Etainia louisella (akenvruchtmineermot) op de samara’s van Acer campestre (Spaanse aak)
1x mijn van Fomoria septembrella (hertshooimineermot) op Hypericum spec. (hertshooi spec.)
5x mijnen van Stigmella aceris (akenmineermot) op Acer campestre (Spaanse aak)
9x mijnen van Stigmella hybnerella (meidoornmineermot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
2x mijnen van Stigmella trimaculella (populierenmineermot) op Populus canadensis (Canadapopulier)
1x mijn van Stigmella ulmivora (iepenmineermot) op Ulmus glabra (ruwe iep)
 
- Tischeriidae (vlekmineermotten):
1x mijn van Tischeria ekebladella (gewone eikenvlekmot) op Quercus robur (zomereik)
 
Kokers
- Coleophoridae (kokermotten):
12x Coleophora peribenanderi (distelkokermot)
 
Zakken
- Psychidae (zakdragers):
1x Psyche casta (gewone zakdrager)
1x Taleporia tubulosa (sigaarzakdrager)
 
Rupsen
- Nymphalidae (aurelia's):
10x Vanessa cardui (distelvlinder)
 
Vraatbeelden
- Tortricidae (bladrollers):
1x Grapholita janthinana (rookkleurige fruitmot)
 
Nachtvlinders
- Crambidae (grasmotten):
2x Agriphila inquinatella (moerasgrasmot)
1x Agriphila selasella (smalle witlijngrasmot)
60x Agriphila tristella (variabele grasmot)
1x Cydalima perspectalis (buxusmot)
3x Patania ruralis (parelmoermot)
 
- Erebidae (spinneruilen):
1x Hypena proboscidalis (bruine snuituil)
 
- Geometridae (spanners):
2x Camptogramma bilineata (gestreepte goudspanner)
 
- Noctuidae (uilen):
6x Autographa gamma (gamma-uil)
1x Mythimna pallens (bleke grasuil)
2x Noctua pronuba (huismoeder)
 
- Tortricidae (bladrollers):
2x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
 
Dagvlinders
- Lycaenidae (blauwtjes):
1x Lycaena phlaeas (kleine vuurvlinder)
 
- Nymphalidae (aurelia's):
1x Vanessa atalanta (atalanta)
4x Vanessa cardui (distelvlinder)
 
- Papilionidae (grote pages):
1x Papilio machaon (koninginnenpage)
 
- Pieridae (witjes):
5x Pieris rapae (klein koolwitje)
 
In de namiddag zijn we dan even naar het Bellevuebos geweest in Kortessem en daar tekenden we de volgende soorten op.
 
Bladmijnen
- Bucculatricidae (ooglapmotten):
1x mijn van Bucculatrix thoracella (lindeooglapmot) op Tilia spec. (linde spec.)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
8x mijnen van Chrysoesthia sexguttella (zesvlekmot) op Chenopodium spec. (ganzevoet spec.)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
1x mijn van Parornix anglicella (meidoornzebramot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
 
1x mijn van Parornix devoniella (gewone zebramot) op Corylus avellana (hazelaar)
2x mijnen van Phyllocnistis xenia (printplaatmot) op Populus alba (witte abeel)
4x mijnen van Phyllonorycter cerasicolella (kersenvouwmot) op Prunus avium (zoete kers)
28x mijnen van Phyllonorycter coryli (hazelaarblaasmot) op Corylus avellana (hazelaar)
4x mijnen van Phyllonorycter corylifoliella (vruchtboomvouwmot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
4x mijnen van Phyllonorycter emberizaepenella (kamperfoelievouwmot) op Lonicera peryclemum (wilde kamperfoelie)
1x mijn van Phyllonorycter esperella (haagbeukblaasmijnmot) op Carpinus betulus (haagbeuk)
6x mijnen van Phyllonorycter geniculella (gewone-esdoornvouwmot) op Acer pseudoplatanus (gewone esdoorn)
12x mijnen van Phyllonorycter nicelii ( hazelaarvouwmot) op Corylus avellana (hazelaar)
 
1x mijn van Phyllonorycter oxyacanthae (meidoornvouwmot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
25x mijnen van Phyllonorycter sorbi (lijsterbesvouwmot) op Sorbus aucuparia (wilde lijsterbes)
1x mijn van Phyllonorycter tenerella (haagbeukvouwmot) op Carpinus betulus (haagbeuk)
1x mijn van Phyllonorycter ulmifoliella (berkenvouwmot) op Betula pendula (ruwe berk)
 
- Lyonetiidae (sneeuwmotten):
8x mijnen van Lyonetia clerkella (hangmatmot) op Betula pendula (ruwe berk) & Sorbus aucuparia (wilde lijsterbes)
 
- Nepticulidae (dwergmineermotten):
1x mijn van Fomoria septembrella (hertshooimineermot) op Hypericum spec. (hertshooi spec.)
2x mijnen van Stigmella aceris (akenmineermot) op Acer campestre (Spaanse aak)
76x mijnen van Stigmella catharticella (wegedoornmineermot) op Rhamnus cathartica (wegedoorn)
1x mijn van Stigmella lapponica (vroege berkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
1x mijn van Stigmella lemniscella (iepenbladrandmineermot) op Ulmus glabra (ruwe iep)
13x mijnen van Stigmella microtheriella (maagdelijke mineermot) op Corylus avellana (hazelaar)
2x mijnen van Stigmella nylandriella (gewone lijsterbesmineermot) op Sorbus aucuparia (wilde lijsterbes)
1x mijn van Stigmella sakhalinella (bladrandberkenmineermot) op Betula pendula (ruwe berk)
 
- Tischeriidae (vlekmineermotten):
8x mijnen van Coptotriche marginea (gele bramenvlekmot) op Rubus fruticosus (braam)
7x mijnen van Tischeria ekebladella (gewone eikenvlekmot) op Quercus robur (zomereik)
 
Zakken
- Psychidae (zakdragers):
2x Proutia betulina (sierlijke zakdrager)
3x Taleporia tubulosa (sigaarzakdrager)
 
Dagvlinders
- Lycaenidae (blauwtjes):
1x Celastrina argiolus (boomblauwtje)
 
- Nymphalidae (aurelia's):
3x Pararge aegeria (bont zandoogje)
1x Vanessa atalanta (atalanta)
 
- Pieridae (witjes):
1x Pieris napi (klein geaderd witje)
2x Pieris rapae (klein koolwitje)
 
Nachtvlinders
- Choreutidae (glittermotten):
2x Anthophila fabriciana (brandnetelmot)
 
- Crambidae (grasmotten):
1x Cydalima perspectalis (buxusmot)
 
- Erebidae (spinneruilen):
1x Eilema griseola (glad beertje)
 
- Geometridae (spanners):
1x Camptogramma bilineata (gestreepte goudspanner)
1x Epirrhoe alternata (gewone bandspanner)
1x Timandra comae (lieveling)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
1x Phyllonorycter roboris (bonte eikenvouwmot)
 
- Hepialidae (wortelboorders):
1x Triodia sylvina (oranje wortelboorder)
 
- Noctuidae (uilen):
1x Noctua pronuba (huismoeder)
 
- Tortricidae (bladrollers):
1x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
 
De nachtvangst ging door op de terreinen van Natuurpunt in Opleeuw. We zetten in totaal 6 bakken verspreidt doorheen het gebied. Ook werden een aantal wijntouwen uitgehangen.
Start van de nachtvangst was om 21u00 met een temperatuur van 19°C. Het was windstil en onbewolkt.
 
Op licht
- Argyresthidae (pedaalmotten):
1x Argyresthia bonnetella (variabele pedaalmot)
 
- Coleophoridae (kokermotten):
2x Coleophora spec.
* 1x Coleophora peribenanderi (distelkokermot) - PRE.SW.2768.19.M.OPL.2
* 1x Coleophora saxicolella (donkere meldekokermot) - PRE.SW.2769.19.M.OPL.3 – Deze soort is nieuw voor de provincie Limburg!! Nog maar de 4de melding op wrn.be!
 
- Crambidae (grasmotten):
3x Agriphila geniculea (gepijlde grasmot)
6x Agriphila inquinatella (moerasgrasmot)
6x Agriphila straminella (blauwooggrasmot)
130x Agriphila tristella (variabele grasmot)
1x Anania crocealis (gegolfde lichtmot)
1x Catoptria falsella (drietandvlakjesmot)
1x Catoptria margaritella (gelijnde vlakjesmot)
1x Chrysoteuchia culmella (gewone grasmot)
20x Cydalima perspectalis (buxusmot)
1x Eudonia pallida (moerasgranietmot)
2x Nomophila noctuella (luipaardlichtmot)
36x Patania ruralis (parelmoermot)
3x Pyrausta despicata (weegbreemot)
1x Pyrausta purpuralis (purpermot)
2x Udea ferrugalis (oranje kruidenmot)
 
- Drepanidae (eenstaartjes):
7x Tethea ocularis (peppel-orvlinder)
2x Watsonalla binaria (gele eenstaart)
 
- Erebidae (spinneruilen):
2x Arctia caja (grote beer)
1x Eilema complana (streepkokerbeertje)
21x Eilema griseola (glad beertje)
36x Hypena proboscidalis (bruine snuituil)
2x Lymantria dispar (plakker)
2x Rivula sericealis (stro-uiltje)
2x Spilosoma lubricipeda (witte tijger)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
7x Aproaerema anthyllidella (wondklaverpalpmot)
* 1x Aproaerema anthyllidella (wondklaverpalpmot) - PRE.SW.2767.19.M.OPL.1
1x Bryotropha basaltinella (grootvlekmospalpmot) - PRE.SW.2770.19.M.OPL.4
2x Bryotropha senectella (donkere mospalpmot)
2x Bryotropha terrella (oranje mospalpmot)
1x Gelechia muscosella (donkere haakpalpmot)
8x Scrobipalpa ocellatella (bietzandvleugeltje)
 
- Geometridae (spanners):
2x Cabera exanthemata (bruine grijsbandspanner)
12x Campaea margaritaria (appeltak)
1x Camptogramma bilineata (gestreepte goudspanner)
2x Chiasmia clathrata (klaverspanner)
11x Colostygia pectinataria (kleine groenbandspanner)
1x Cyclophora punctaria (gestippelde oogspanner)
1x Epirrhoe alternata (gewone bandspanner)
2x Eupithecia virgaureata (guldenroededwergspanner)
1x Idaea biselata (schildstipspanner)
4x Idaea dimidiata (vlekstipspanner)
4x Idaea subsericeata (satijnstipspanner)
3x Lomaspilis marginata (gerande spanner)
1x Macaria liturata (gerimpelde spanner)
2x Peribatodes rhomboidaria (taxusspikkelspanner)
1x Stegania trimaculata (drievlekspanner)
3x Timandra comae (lieveling)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
2x Caloptilia alchimiella (goudvleksteltmot)
3x Caloptilia fidella (hopsteltmot)
1x Calybites phasianipennella (viervleksteltmot)
3x Euspilapteryx auroguttella (hertshooisteltmot)
 
- Hepialidae (wortelboorders):
43x Triodia sylvina (oranje wortelboorder)
 
- Limacodidae (slakrupsen):
1x Apoda limacodes (slakrups)
 
- Noctuidae (uilen):
1x Agrotis puta (puta-uil)
1x Atethmia centrago (essengouduil)
13x Autographa gamma (gamma-uil)
2x Axylia putris (houtspaander)
1x Diachrysia chrysitis (koperuil)
3x Diarsia rubi (gewone breedvleugeluil)
37x Hoplodrina ambigua (zuidelijke stofuil)
10x Hydraecia micacea (aardappelstengelboorder)
22x Lacanobia oleracea (groente-uil)
18x Luperina testacea (gewone grasuil)
5x Mesapamea spec. (weidehalmuiltje / halmrupsvlinder)
19x Mythimna albipuncta (witstipgrasuil)
13x Mythimna pallens (bleke grasuil)
1x Noctua comes (volgeling)
3x Noctua fimbriata (breedbandhuismoeder)
1x Noctua interjecta (kleine huismoeder)
4x Noctua janthe (open-breedbandhuismoeder)
79x Noctua pronuba (huismoeder)
2x Ochropleura plecta (haarbos)
1x Phlogophora meticulosa (agaatvlinder)
3x Subacronicta megacephala (schilddrager)
73x Xestia c-nigrum (zwarte-c-uil)
7x Xestia sexstrigata (zesstreepuil)
31x Xestia xanthographa (vierkantvlekuil)
 
- Notodontidae (tandvlinders):
1x Furcula bifida (wilgenhermelijnvlinder)
3x Gluphisia crenata (populierentandvlinder)
1x Notodonta tritophus (wilgentandvlinder)
12x Pheosia tremula (brandvlerkvlinder)
2x Thaumetopoea processionea (eikenprocessierups)
 
- Oecophoridae (sikkelmotten):
1x Metalampra italica (Italiaanse kaneelsikkelmot)
 
- Peleopodidae (vuurmotten):
3x Carcina quercana (vuurmot)
 
- Plutellidae (koolmotten):
13x Plutella xylostella (koolmotje)
 
- Pterophoridae (vedermotten):
2x Emmelina monodactyla (windevedermot)
 
- Pyralidae (lichtmotten):
2x Acrobasis advenella (mutsjeslichtmot)
1x Ancylosis oblitella (levervlekmot) - PRE.SW.2773.19.M.OPL.7
1x Dioryctria abietella (sparappelboorder)
2x Endotricha flammealis (strooiselmot)
1x Euzophera pinguis (tweekleurige lichtmot)
2x Oncocera semirubella (prachtmot)
2x Phycitodes spec.
* 2x Phycitodes albatella (grootvlekweidemot) - PRE.SW.2771.19.M.OPL.5 & PRE.SW.2772.19.F.OPL.6
 
- Sphingidae (pijlstaarten):
4x Laothoe populi (populierenpijlstaart)
 
- Tischeriidae (vlekmineermotten):
1x Coptotriche marginea (gele bramenvlekmot)
 
- Tortricidae (bladrollers):
2x Acleris laterana (variabele driehoekbladroller)
5x Agapeta hamana (distelbladroller)
1x Ancylis diminutana (lichte haakbladroller)
1x Ancylis tineana (bruine haakbladroller)
100x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
1x Clepsis rurinana (cirkelbladroller)
6x Cydia amplana (oranje eikenbladroller)
2x Cydia fagiglandana (beukenspiegelmot)
16x Cydia splendana (gewone spiegelmot)
3x Dichrorampha simpliciana (bleke vlekwortelmot)
4x Endothenia spec.
* 1x Endothenia marginana (scherpe kuifbladroller) - PRE.SW.2774.19.M.OPL.8
1x Epinotia abbreviana (oranje oogbladroller)
8x Epinotia nisella (variabele oogbladroller)
1x Grapholita funebrana (pruimenmot)
1x Grapholita janthinana (rookkleurige fruitmot)
7x Hedya salicella (pinguintje)
15x Lathronympha strigana (hertshooibladroller)
8x Pandemis cerasana (kersenbladroller)
2x Pandemis heparana (leverkleurige bladroller)
5x Piniphila bifasciana (tweebandbladroller)
 
- Yponomeutidae (spinselmotten):
2x Scythropia crataegella (doornspinnertje)
 
- Elachistidae (grasmineermotten):
12x Elachista spec. (grasmineermot spec.)
2x Elachista canapennella (zilveren grasmineermot)
 
Op wijntouwen
- Crambidae (grasmotten):
3x Patania ruralis (parelmoermot)
 
- Erebidae (spinneruilen):
1x Hypena proboscidalis (bruine snuituil)
 
- Geometridae (spanners):
4x Camptogramma bilineata (gestreepte goudspanner)
 
- Noctuidae (uilen):
1x Abrostola triplasia (donker brandnetelkapje)
6x Autographa gamma (gamma-uil)
1x Hoplodrina ambigua (zuidelijke stofuil)
3x Lacanobia oleracea (groente-uil)
1x Macdunnoughia confusa (getekende gamma-uil)
3x Mesapamea spec. (weidehalmuiltje / halmrupsvlinder)
1x Noctua fimbriata (breedbandhuismoeder)
1x Noctua janthe (open-breedbandhuismoeder)
3x Noctua pronuba (huismoeder)
2x Phlogophora meticulosa (agaatvlinder)
2x Xestia c-nigrum (zwarte-c-uil)
 
- Tortricidae (bladrollers):
3x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
1x Epinotia tenerana (v-oogbladroller)
 
Op feromonen
- Noctuidae (uilen):
2x Macdunnoughia confusa (getekende gamma-uil) op feromoon NI.
 
- Tineidae (echte motten):
2x Dryadaula heindeli (boomzwammot) op feromoon TAB.
 
Stop om 06u40 met een temperatuur van 11°C.
 

Sfeer ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Coleophora peribenanderi ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Etainia louisella ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Antispila petryi ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Fomoria septembrella ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Leucoptera malifoliella ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Lyonetia clerkella ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Stigmella aceris ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Stigmella hybnerella ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer ~ Kortessem ~ Bellevuebos (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer ~ Kortessem ~ Bellevuebos (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer ~ Kortessem ~ Bellevuebos (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Stigmella catharticella ~ Kortessem ~ Bellevuebos(Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Ancylis tineana ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Ancylosis oblitella ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Atethmia centrago ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Furcula bifida ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Notodonta tritophus ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Oncocera semirubella ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert
Pyrausta purpuralis ~ Borgloon ~ Opleeuw (Limburg) 24-08-2019 ©Steve Wullaert