U bent hier

Home

06-09 tot 09-09-2018 Rocherath - Losheimergraben - Manderfeld - Amel

Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert

Op donderdag 6 september ’18 trokken we vanuit verschillende provincies met 12 personen in de richting van de Hoge venen! We gingen met de ‘harde kern’ van de Werkgroep Bladmineerders (VVE) op meerdaagse om ‘Vallei van de Holzwarche’ te inventariseren. ‘Vallei van de Holzwarche’ behoort tot één van de hoogst gelegen natuurreservaten van België en strekt zich uit van het plateau van Losheimergraben tot het meer van Bütchenbach. Natagora beheert het gebied.
 
De Werkgroep Bladmineerders is al verschillende keren in ‘Vallei van de Holzwarche’ geweest. We vonden op 5 excursies in totaal maar liefst 566 verschillende soorten en 7500 exemplaren Lepidoptera. De weersvoorspellingen waren niet slecht, maar ook niet ideaal. Ze voorspelden tijdens onze 4-daagse een gemiddelde dagtemperatuur van ongeveer 14 °C tot 18 °C, een nachttemperatuur van ongeveer 3 °C tot 10 °C en afgezien van een lokale bui zou het ook droog blijven.
 
06-09-2018 ‘Vallei van de Holzwarche’
 
Bladmijnen
- Bucculatricidae (ooglapmotten)
10x Bucculatrix frangutella (vuilboomooglapmot) op Rhamnus frangula (sporkehout)
 
- Gracillariidae (mineermotten)
2x Parornix anglicella (meidoornzebramot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
1x Parornix devoniella (gewone zebramot) op Corylus avellana (hazelaar)
1x Phyllonorycter coryli (hazelaarblaasmot) op Corylus avellana (hazelaar)
5x Phyllonorycter maestingella (beukenvouwmot) op Fagus sylvatica (beuk)
1x Phyllonorycter nicellii (hazelaarvouwmot) op Corylus avellana (hazelaar)
1x Phyllonorycter sorbi (lijsterbesvouwmot) op Sorbus aucuparia (wilde lijsterbes)
5x Phyllonorycter strigulatella (fraaie elzenvouwmot) op Alnus incana (witte els)
1x Phyllonorycter ulmifoliella (berkenvouwmot) op Betula pendula (ruwe berk)
 
- Heliozelidae (zilvervlekmotten)
1x Antispilina ludwigi (adderwortelgaatjesmaker) op Persicaria bistorta (adderwortel)
 
- Lyonetiidae (sneeuwmotten)
11x Leucoptera lustratella (hertshooisneeuwmot) op Hypericum spec. (hertshooi spec.)
20x Lyonetia clerkella (hangmatmot) op Sorbus aucuparia (wilde lijsterbes) en Malus spec. (appel spec.)
 
- Momphidae (wilgenroosjesmotten):
10x Mompha raschkiella (tweekleurige wilgenroosjesmot) op Chamerion angustifolium (wilgenroosje)
 
- Nepticulidae (dwergmineermotten):
1x Ectoedemia albifasciella (gewone eikenblaasmijnmot) op Quercus robur (zomereik)
2x Ectoedemia minimella (gerekte berkenblaasmijnmot) op Betula pendula (ruwe berk)
6x Ectoedemia septembrella (hertshooimineermot) op Hypericum spec. (hertshooi spec.)
1x Stigmella floslactella (hazelaarmineermot) op Corylus avellana (hazelaar)
1x Stigmella hemargyrella (zilverbandbeukenmineermot) op Fagus sylvatica (beuk)
2x Stigmella luteella (late berkenmineermot) op Betula pendula (ruwe berk)
1x Stigmella nylandriella (gewone lijsterbesmineermot) op Sorbus aucuparia (wilde lijsterbes)
1x Stigmella perpygmaeella (meidoornhoekmineermot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
5x Stigmella salicis (gewone wilgenmineermot) op Salix spec. (wilg spec.)
2x Stigmella tityrella (zigzagbeukenmineermot) op Fagus sylvatica (beuk)
 
- Tischeriidae (vlekmineermotten):
1x Tischeria ekebladella (gewone eikenvlekmot) op Quercus robur (zomereik)
 
Kokers (Coleophoridae – kokermotten)
4x Coleophora argentula (duizendbladkokermot) op Achillea millefolium (duizendblad)
10x Coleophora discordella (rolklaverkokermot) op Lotus corniculatus (gewone rolklaver)
5x  Coleophora paripennella  (bronskokermot) op Centaurea nigra (zwart knoopkruid)  
19x Coleophora potentillae (braamkokermot) op Filipendula ulmaria (moerasspirea)
1x Coleophora spinella (geelkopprunuskokermot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
 
Zakken (Psychidae - zakdragers)
1x Psyche casta (gewone zakdrager)
 
Rupsen
- Noctuidae (uilen):
3x Ceramica pisi (erwtenuil)
 
- Papilionidae (grote pages):
4x Papilio machaon (koninginnenpage)
 
Nachtvlinders
- Choreutidae (glittermotten):
1x Anthophila fabriciana (brandnetelmot)
 
- Crambidae (grasmotten):
1x Agriphila tristella (variabele grasmot)
 
- Geometridae (spanners):
2x Epirrhoe alternata (gewone bandspanner)
1x Macaria alternata (donker klaverblaadje)
 
Dagvlinders
- Pieridae (witjes):
1x Pieris napi (klein geaderd witje)
 
De nachtvangst werd uitgevoerd te Rocherath, aan de chalets die aan de rand van het natuurreservaat staan. Er werd één staande lichtval uitgezet met een lamp van 250 W, 4 lichtbakken met telkens een lamp van 125W en er werden ook een groot aantal bomen ingesmeerd rondom de chalets. Daarnaast werden nog eens 5 lichtbakken, 3 met kwikdamplamp en 2 met actinic-lamp, in Kleinfüllenbach geplaatst. De nachtvangst werd gestart om 21u10 bij een temperatuur van 15 °C.
 
Op licht
- Crambidae (grasmotten):
4x Eudonia / Scoparia spec. (granietmot spec.)
1x Nomophila noctuella (luipaardlichtmot)
1x Ostrinia nubilalis (maïsboorder)
1x Udea ferrugalis (oranje kruidenmot)
 
- Drepanidae (eenstaartjes):
1x Cilix glaucata (witte eenstaart)
17x Watsonalla binaria (gele eenstaart)
 
- Epermeniidae (borstelmotten):
2x Epermenia falciformis (zandkleurige borstelmot)
 
- Erebidae (spinneruilen):
1x Catocala fraxini (blauw weeskind)
1x Catocala nupta (rood weeskind)
4x Hypena proboscidalis (bruine snuituil)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
26x Scrobipalpa ocellatella (bietzandvleugeltje)
 
- Geometridae (spanners):
15x Campaea margaritaria (appeltak)
1x Camptogramma bilineata (gestreepte goudspanner)
2x Colostygia pectinataria (kleine groenbandspanner)
1x Cyclophora linearia (gele oogspanner)
2x Dysstroma truncata (schimmelspanner)
1x Ecliptopera silaceata (marmerspanner)
4x Ennomos alniaria (geelschouderspanner)
6x Epirrhoe alternata (gewone bandspanner)
7x Eulithis testata (oranje agaatspanner)
1x Eupithecia linariata (vlasbekdwergspanner)
2x Hylaea fasciaria (rode dennenspanner)
4x Opisthograptis luteolata (hagedoornvlinder)
10x Thera spec.
3x Timandra comae (lieveling)
1x Xanthorhoe designata (koolbandspanner)
2x Xanthorhoe spadicearia (bruine vierbandspanner)
 
- Noctuidae (uilen):
1x Agrochola helvola (roodachtige herfstuil)
5x Agrochola litura (zwartgevlekte herfstuil)
2x Agrochola lychnidis (variabele herfstuil)
3x Agrotis ipsilon (grote worteluil)
5x Amphipyra pyramidea (piramidevlinder)
1x Axylia putris (houtspaander)
1x Cerapteryx graminis (bonte grasuil)
2x Crypsedra gemmea (bruine granietuil)
6x Denticucullus pygmina (zeggeboorder)
1x Diachrysia chrysitis (koperuil)
1x Diarsia rubi (gewone breedvleugeluil)
24x Eugnorisma glareosa (grijze herfstuil)
31x Gortyna flavago (goudgele boorder)
1x Griposia aprilina (diana-uil)
11x Hydraecia micacea (aardappelstengelboorder)
2x Lacanobia oleracea (groente-uil)
3x Noctua comes (volgeling)
3x Noctua fimbriata (breedbandhuismoeder)
1x Noctua janthe (open-breedbandhuismoeder)
98x Noctua pronuba (huismoeder)
4x Ochropleura plecta (haarbos)
1x Phlogophora meticulosa (agaatvlinder)
1x Xanthia icteritia (gewone gouduil)
7x Xanthia togata (wilgengouduil)
18x Xestia c-nigrum (zwarte-c-uil)
20x Xestia xanthographa (vierkantvlekuil)
 
- Pyralidae (lichtmotten):
5x Dioryctria abietella (sparappelboorder)
 
- Tortricidae (bladrollers):
1x Acleris emargana (gehakkelde bladroller)
2x Acleris laterana (variabele driehoekbladroller)
1x Acleris sparsana (esdoornboogbladroller)
3x Acleris variegana (witschouderbladroller)
1x Bactra spec. (biesbladroller spec.)
1x Celypha rufana (smallijnbladroller)
4x Celypha striana (paardenbloembladroller)
2x Epinotia nisella (variabele oogbladroller)
1x Epinotia ramella (gemarmerde oogbladroller)
1x Pandemis cerasana (kersenbladroller)
 
De nachtvangst werd beëindigd om 07u00 bij een temperatuur van 11 °C. Het was zwaar bewolkt en windstil. Op smeer werd niets waargenomen.
 
Vrijdag maakten we andere wandeling in ‘Vallei van de Holzwarche’. Het weer zat in eerste instantie niet echt mee omwille van de zware bewolking, maar uiteindelijk verscheen de zon en konden we genieten van iets warmere temperaturen. Later in de namiddag trok de hemel terug dicht en begon het licht te regenen. Wat later begon het zelfs hevig te regenen.
 
07-09-2018 ‘Vallei van de Holzwarche’
 
Bladmijnen
- Bucculatricidae (ooglapmotten):
33x Bucculatrix frangutella (vuilboomooglapmot) op Rhamnus frangula (sporkehout)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
2x Caloptilia betulicola (bruine berkensteltmot) op Betula pendula (ruwe berk)
1x Caloptilia stigmatella (wilgensteltmot) op Salix spec. (wilg spec.)
1x Parornix anglicella (meidoornzebramot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
2x Parornix betulae (berkenzebramot) op Betula pendula (ruwe berk)
6x Parornix devoniella (gewone zebramot) op Corylus avellana (hazelaar)
1x Parornix finitimella (sleedoornzebramot) op Sorbus aucuparia (wilde lijsterbes)
2x Phyllonorycter nicellii (hazelaarvouwmot) op Corylus avellana (hazelaar)
2x Phyllonorycter quercifoliella (gewone eikenvouwmot) op Quercus robur (zomereik)
1x Phyllonorycter strigulatella (fraaie elzenvouwmot) op Alnus incana (witte els)
1x Phyllonorycter ulmifoliella (berkenvouwmot) op Betula pubescens (zachte berk)
 
-Heliozelidae (zilvervlekmotten):
2x Heliozela hammoniella (berkenzilvervlekmot) op Betula pendula (ruwe berk)
2x Heliozela resplendella (elzenzilvervlekmot) op Alnus glutinosa (zwarte els)
1x Heliozela sericiella (eikenzilvervlekmot) op Quercus robur (zomereik)
 
- Incurvariidae (witvlekmotten):
40x Phylloporia bistrigella (bandwitvlekmot) op Betula pendula (ruwe berk)
 
- Lyonetiidae (sneeuwmotten):
44x Lyonetia clerkella (hangmatmot) op Sorbus aucuparia (wilde lijsterbes)
 
- Momphidae (wilgenroosjesmotten):
2x Mompha raschkiella (tweekleurige wilgenroosjesmot) op Chamerion angustifolium (wilgenroosje)
 
- Nepticulidae (dwergmineermotten):
5x Ectoedemia albifasciella (gewone eikenblaasmijnmot) op Quercus robur (zomereik)
2x Ectoedemia atricollis (zwartkopblaasmijnmot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
1x Ectoedemia minimella (gerekte berkenblaasmijnmot) op Corylus avellana (hazelaar)
4x Ectoedemia minimella (gerekte berkenblaasmijnmot) op Betula pubescens (zachte berk)
2x Ectoedemia occultella (ronde berkenblaasmijnmot) op Betula pendula (ruwe berk) en 5x op Betula pubescens (zachte berk)
1x Ectoedemia septembrella (hertshooimineermot) op Hypericum perforatum (sint-janskruid)
1x Stigmella aurella (goudbandmineermot) op Rubus fruticosus (gewone braam)
25x Stigmella betulicola (sociale berkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
10x Stigmella continuella (groene berkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
2x Stigmella floslactella (hazelaarmineermot) op Corylus avellana (hazelaar)
2x Stigmella hybnerella (meidoornmineermot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
3x Stigmella lapponica (vroege berkenmineermot) op Betula pendula (ruwe berk)
1x Stigmella luteella (late berkenmineermot) op Betula pendula (ruwe berk)
1x Stigmella microtheriella (maagdelijke mineermot) op Corylus avellana (hazelaar)
5x Stigmella myrtillella (bosbesmineermot) op Vaccinium myrtillus (blauwe bosbes)
1x Stigmella sakhalinella (bladrandberkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
6x Stigmella salicis (gewone wilgenmineermot) op Salix spec. (wilg spec.)
1x Stigmella splendidissimella (bosbramenmineermot) op Rubus fruticosus (gewone braam)
 
- Praydidae (gladkopjes):
30x Atemelia torquatella (vanillevlekje) op Betula pubescens (zachte berk)
 
- Tischeriidae (vlekmineermotten):
1x Tischeria decidua (hoefijzervlekmot) op Quercus robur (zomereik)
40x Tischeria ekebladella (gewone eikenvlekmot) op Quercus robur (zomereik)
 
Kokers (Coleophoridae - kokermotten)
1x Coleophora artemisicolella (bijvoetbloemkokermot) op Artemisia vulgaris (bijvoet)
2x Coleophora potentillae (braamkokermot) op Rubus idaeus (framboos)
16x Coleophora tamesis (zompruskokermot) op Juncus articulatus (zomprus)
14x Coleophora trifariella (bremkokermot) op Cytisus scoparius (brem)
8x Coleophora vacciniella (grote bosbeskokermot) op Vaccinium myrtillus (blauwe bosbes)
 
Rupsen
- Erebidae (spinneruilen):
1x Calliteara pudibunda (meriansborstel)
1x Orgyia antiqua (witvlakvlinder)
 
- Geometridae (spanners):
2x Eupithecia spec. (dwergspanner spec.) op Senecio ovatus (schaduwkruiskruid)
 
- Noctuidae (uilen):
2x Diachrysia chrysitis (koperuil) op Senecio ovatus (schaduwkruiskruid)
 
- Notodontidae (tandvlinders):
1x Phalera bucephala (wapendrager)
 
Vraatbeelden
- Tortricidae (bladrollers):
1x Gypsonoma dealbana (loofboombladroller) op Corylus avellana (hazelaar)
 
Nachtvlinders
- Noctuidae (uilen):
4x Phlogophora meticulosa (agaatvlinder)
 
- Sphingidae (pijlstaarten):
1x Macroglossum stellatarum (kolibrievlinder)
 
De nachtvangst werd uitgevoerd op dezelfde plaatsen als de nacht er voor. Helaas werd het die nacht vrij koud voor de tijd van het jaar. Tegen de avond trok de bewolking helemaal weg waardoor de temperatuur snel daalde. Geen goeie weersomstandigheden voor nachtvlinders.
 
Op licht
- Drepanidae (eenstaartjes):
1x Watsonalla binaria (gele eenstaart)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
1x Scrobipalpa ocellatella (bietzandvleugeltje)
 
- Geometridae (spanners):
2x Campaea margaritaria (appeltak)
1x Cosmorhoe ocellata (blauwbandspanner)
1x Dysstroma truncata (schimmelspanner)
1x Hylaea fasciaria (rode dennenspanner)
 
- Noctuidae (uilen):
1x Agrochola circellaris (bruine herfstuil)
2x Agrochola litura (zwartgevlekte herfstuil)
4x Agrotis ipsilon (grote worteluil)
1x Crypsedra gemmea (bruine granietuil)
9x Eugnorisma glareosa (grijze herfstuil)
1x Hydraecia micacea (aardappelstengelboorder)
19x Noctua pronuba (huismoeder)
1x Xanthia togata (wilgengouduil)
2x Xestia xanthographa (vierkantvlekuil)
 
- Tortricidae (bladrollers):
1x Epinotia nisella (variabele oogbladroller)
 
De nachtvangst werd beëindigd om 07u00. De temperatuur was gedurende de nacht gezakt tot onder 0 °C. Onze autoruiten waren’s ochtend aangevroren en sommige lakens stonden stijf van de vorst. Op de smeer van de dag er voor zaten weer geen vlinders. Door het ontbreken van bewolking gingen we de zaterdag van start met veel zon! De voorspelde zware bewolking bleef uit en we konden genieten van een heel mooie dag! We maakten twee wandelingen in verschillende stukken van het natuurreservaat.
 
08-09-2018 ‘Vallei van de Holzwarche’
 
Bladmijnen
- Bucculatricidae (ooglapmotten):
1x Bucculatrix demaryella (berkenooglapmot) op Betula pubescens (zachte berk)
1x Bucculatrix frangutella (vuilboomooglapmot) op Rhamnus frangula (sporkehout)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
14x Cameraria ohridella (paardenkastanjemineermot) op Aesculus hippocastanum (witte paardenkastanje)
3x Parornix betulae (berkenzebramot) op Betula pubescens (zachte berk)
6x Phyllonorycter maestingella (beukenvouwmot) op Fagus sylvatica (beuk)
1x Phyllonorycter sagitella (rode espenvouwmot) op Populus tremula (ratelpopulier)
1x Phyllonorycter ulmifoliella (berkenvouwmot) op Betula pubescens (zachte berk)
 
- Heliozelidae (zilvervlekmotten):
2x Heliozela hammoniella (berkenzilvervlekmot) op Betula pendula (ruwe berk)
 
- Incurvariidae (witvlekmotten):
5x Phylloporia bistrigella (bandwitvlekmot) op 5x Betula pubescens (zachte berk)
 
- Lyonetiidae (sneeuwmotten):
4x Leucoptera lustratella (hertshooisneeuwmot) op Hypericum spec. (hertshooi spec.)
2x Leucoptera spartifoliella (bremscheutboorder) op Cytisus scoparius (brem)
1x Lyonetia clerkella (hangmatmot) op Sorbus aucuparia (wilde lijsterbes)
 
- Nepticulidae (dwergmineermotten):
1x Ectoedemia intimella (wilgennerfmineermot) op Salix spec. (wilg spec.)
33x Ectoedemia minimella (gerekte berkenblaasmijnmot) op Betula pubescens (zachte berk)
6x Ectoedemia occultella (ronde berkenblaasmijnmot) op Betula pubescens (zachte berk)
1x Stigmella assimilella (ratelpopuliermineermot) op Populus tremula (ratelpopulier)
25x Stigmella betulicola (sociale berkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
19x Stigmella continuella (groene berkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
10x Stigmella hemargyrella (zilverbandbeukenmineermot) op Fagus sylvatica (beuk)
3x Stigmella lapponica (vroege berkenmineermot) op Betula pendula (ruwe berk)
3x Stigmella luteella (late berkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
5x Stigmella myrtillella (bosbesmineermot) op Vaccinium myrtillus (blauwe bosbes)
2x Stigmella sakhalinella (bladrandberkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
5x Stigmella salicis (gewone wilgenmineermot) op Salix spec. (wilg spec.)
3x Stigmella tityrella (zigzagbeukenmineermot) op Fagus sylvatica (beuk)
 
- Praydidae (gladkopjes):
2x Atemelia torquatella (vanillevlekje) op Betula pubescens (zachte berk)
 
Kokers (Coleophoridae – kokermotten)
1x Coleophora alnifoliae (elzenkokermot) op Betula pubescens (zachte berk)
2x Coleophora lusciniaepennella (slanke wilgenkokermot) op Salix spec. (wilg spec.)
6x Coleophora saturatella (driekleurige bremkokermot) op Cytisus scoparius (brem)
14x Coleophora tamesis (zompruskokermot) op Juncus articulatus (zomprus)
14x Coleophora trifariella (bremkokermot) op Cytisus scoparius (brem)
 
Zakken (Psychidae - zakdragers)
2x Psyche casta (gewone zakdrager)
 
Rupsen
- Noctuidae (uilen):
1x Acronicta auricoma (goudhaaruil)
 
- Yponomeutidae (spinselmotten):
1x Swammerdamia caesiella (egale duifmot)
 
Nachtvlinders
- Crambidae (grasmotten):
1x Agriphila latistria (witlijngrasmot)
2x Nomophila noctuella (luipaardlichtmot)
1x Pyrausta despicata (weegbreemot)
 
- Erebidae (spinneruilen):
1x Scoliopteryx libatrix (roesje)
 
- Geometridae (spanners):
2x Epirrhoe alternata (gewone bandspanner)
1x Timandra comae (lieveling)
 
- Noctuidae (uilen):
1x Agrotis ipsilon (grote worteluil)
 
- Plutellidae (koolmotten):
1x Plutella xylostella (koolmotje)
 
- Pyralidae (lichtmotten):
1x Aphomia sociella (hommelnestmot)
 
- Tortricidae (bladrollers):
1x Celypha cespitana (oranjegele lijnbladroller)
4x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
 
Dagvlinders
- Lycaenidae (blauwtjes):
1x Cupido argiades (staartblauwtje)
1x Lycaena phlaeas (kleine vuurvlinder)
3x Polyommatus icarus (icarusblauwtje)
 
- Nymphalidae (aurelia's):
1x Pararge aegeria (bont zandoogje)
1x Vanessa atalanta (atalanta)
 
- Pieridae (witjes):
3x Pieris brassicae (groot koolwitje)
1x Pieris rapae (klein koolwitje)
 
De zon scheen uitbundig gedurende de dag en tegen de avond trok de hemel dicht: ideale weersomstandigheden dus. Daarom werden alle meegebrachte lichtvallen opgesteld: 5 lichtvallen aan de chalets, 7 op een helling tussen de blauwe bosbes en 3 aan de ‘Witte Steen’. Aan de chalets werd ook bijgesmeerd. De nachtvangst werd gestart om 21u10 bij een temperatuur van 13 °C.
 
Op licht
- Coleophoridae (kokermotten):
1x Coleophora spec. (kokermot spec.)
 
- Crambidae (grasmotten):
1x Ostrinia nubilalis (maïsboorder)
 
- Drepanidae (eenstaartjes):
3x Watsonalla binaria (gele eenstaart)
3x Watsonalla cultraria (beukeneenstaart)
 
- Elachistidae (grasmineermotten):
1x Agonopterix arenella (bleke kaartmot)
 
- Erebidae (spinneruilen):
2x Catocala fraxini (blauw weeskind)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
6x Scrobipalpa ocellatella (bietzandvleugeltje)
 
- Geometridae (spanners):
3x Campaea margaritaria (appeltak)
4x Colostygia pectinataria (kleine groenbandspanner)
1x Cosmorhoe ocellata (blauwbandspanner)
2x Dysstroma truncata (schimmelspanner)
1x Ecliptopera silaceata (marmerspanner)
5x Ennomos alniaria (geelschouderspanner)
1x Epirrhoe alternata (gewone bandspanner)
5x Eulithis testata (oranje agaatspanner)
4x Hylaea fasciaria (rode dennenspanner)
1x Opisthograptis luteolata (hagedoornvlinder)
3x Pungeleria capreolaria (dennenbandspanner)
5x Thera spec.
1x Timandra comae (lieveling)
3x Xanthorhoe designata (koolbandspanner)
1x Xanthorhoe ferrugata (vierbandspanner)
1x Xanthorhoe fluctuata (zwartbandspanner)
2x Xanthorhoe spadicearia (bruine vierbandspanner)
 
- Noctuidae (uilen):
1x Agrochola circellaris (bruine herfstuil)
3x Agrochola helvola (roodachtige herfstuil)
3x Agrochola litura (zwartgevlekte herfstuil)
1x Agrotis ipsilon (grote worteluil)
1x Ammoconia caecimacula (nazomeruil) – Deze zeer zeldzame soort is nieuw voor de provincie Luik.
1x Amphipoea spec. (vlekuil spec.)
2x Amphipyra pyramidea (piramidevlinder)
3x Antitype chi (chi-uil)
1x Atethmia centrago (essengouduil)
1x Cerapteryx graminis (bonte grasuil)
13x Crypsedra gemmea (bruine granietuil)
5x Denticucullus pygmina (zeggeboorder)
26x Eugnorisma glareosa (grijze herfstuil)
26x Gortyna flavago (goudgele boorder)
8x Hydraecia micacea (aardappelstengelboorder)
4x Noctua comes (volgeling)
1x Noctua fimbriata (breedbandhuismoeder)
74x Noctua pronuba (huismoeder)
2x Ochropleura plecta (haarbos)
1x Phlogophora meticulosa (agaatvlinder)
2x Tholera decimalis (gelijnde grasuil)
7x Xanthia icteritia (gewone gouduil)
10x Xanthia togata (wilgengouduil)
14x Xestia c-nigrum (zwarte-c-uil)
8x Xestia xanthographa (vierkantvlekuil)
 
- Plutellidae (koolmotten):
6x Plutella xylostella (koolmotje)
 
- Tortricidae (bladrollers):
1 Acleris effractana / emargana
1x Acleris laterana (variabele driehoekbladroller)
2x Celypha striana (paardenbloembladroller)
1x Epinotia nisella (variabele oogbladroller)
 
Op smeer
- Noctuidae (uilen):
1x Phlogophora meticulosa (agaatvlinder)
 
De nachtvangst werd beëindigd om 07u00 bij een temperatuur van 10°C. Het was onbewolkt en windstil. Na het opruimen gingen we naar een aantal gebieden in de buurt waar Arnica montana (valkruid) staat om te zien of we eventueel geen mijnen vonden van de uitgestorven-gewaande soort Digitivalva arnicella (valkruidmineermot).
 
09-09-2018 ~ Losheimergraben ~ Réserve naturelle de Kappertzvenn
 
Bladmijnen
- Nepticulidae (dwergmineermotten):
7x Stigmella betulicola (sociale berkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
1x Stigmella luteella (late berkenmineermot) op Betula pubescens (zachte berk)
 
Kokers (Coleophoridae – kokers)
16x Coleophora argentula (duizendbladkokermot) op Achillea millefolium (duizendblad)
 
Rupsen
1x rups in de bloemhoofdjes van Sanguisorba spec. (pimpernel spec.)
 
Nachtvlinders
- Crambidae (grasmotten):
1x Pyrausta despicata (weegbreemot)
 
- Geometridae (spanners):
1x Camptogramma bilineata (gestreepte goudspanner)
 
Dagvlinders
- Lycaenidae (blauwtjes):
2x Lycaena phlaeas (kleine vuurvlinder)
1x Polyommatus icarus (icarusblauwtje)
 
09-09-2018 ~ Manderfeld ~ Réserve naturelle de Schartenknopf
 
Kokers
15x Coleophora argentula (duizendbladkokermot) op Achillea millefolium (duizendblad)
 
Nachtvlinders
- Crambidae (grasmotten):
1x Agriphila latistria (witlijngrasmot)
 
- Geometridae (spanners):
1x Timandra comae (lieveling)
 
- Noctuidae (uilen):
1x Noctua pronuba (huismoeder)
 
Dagvlinders
- Lycaenidae (blauwtjes):
4x Lycaena phlaeas (kleine vuurvlinder)
 
- Papilionidae (grote pages):
1x Papilio machaon (koninginnenpage)
 
09-09-2018 ~ Amel ~ Vallée de l’Emmels
 
Bladmijnen
- Glyphipterigidae (parelmotten):
68x Digitivalva arnicella (valkruidmineermot) op Arnica montana (valkruid) – Deze uitgestorven gewaande soort werd door onze werkgroep teruggevonden op een plaats waar infeite niet zo veel Arnica stond. Er waren wel vrij veel jeugdmijnen terug te vinden van deze soort. Of deze soort nog populaties heeft in deze contreien zal moeten blijken na verder onderzoek.  Meer foto's en info op deze link.
 
 
- Gracillariidae (mineermotten):
10x Phyllocnistis saligna (wilgenslakkenspoormot) op Salix alba (schietwilg)
2x Phyllonorycter klemannella (goudrugelzenvouwmot) op Alnus glutinosa (zwarte els)
1x Phyllonorycter stettinensis (elzenblaasmijnmot) op Alnus glutinosa (zwarte els)
 
- Nepticulidae (dwergmineermotten):
6x Stigmella filipendulae (spireamineermot) op Filipendula ulmaria (moerasspirea)
1x Stigmella perpygmaeella (meidoornhoekmineermot) op Crataegus spec. (meidoorn spec.)
 
Nachtvlinders
- Erebidae (spinneruilen):
1x Schrankia costaestrigalis (gepijlde micro-uil)
 
- Noctuidae (uilen):
1x Autographa gamma (gamma-uil)
 
- Sphingidae (pijlstaarten):
2x Macroglossum stellatarum (kolibrievlinder)
 
- Tortricidae (bladrollers):
3x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
 
Dagvlinders
- Lycaenidae (blauwtjes):
4x Lycaena phlaeas (kleine vuurvlinder)
1x Lycaena tityrus (bruine vuurvlinder)
 
- Nymphalidae (aurelia's):
1x Issoria lathonia (kleine parelmoervlinder)
 
- Pieridae (witjes):
1x Gonepteryx rhamni (citroenvlinder)
 
Ik wil Chris, Christophe, Davy, Dries, Eef, Jurgen, Regis, Wim, Wouter, Yvon en Zoë bedanken voor deze sfeervolle meerdaagse!
 
 

Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Antispilina ludwigi op Persicaria bistorta - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Ectoedemia albifasciella op Quercus robur - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Ectoedemia minimella op Betula pendula - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Leucoptera lustratella op Hypericum perforatum- Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Ceramica pisi - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Wim Declercq
Coleophora discordella - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Wim Declercq
Coleophora paripennella - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Wim Declercq
Coleophora potentillae - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Wim Declercq
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Agrochola litura - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Agrochola lychnidis - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Cerapteryx graminis - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Cilix glaucata - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Dichonia aprilina - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Dioryctria abietella - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Wim Declercq
Epermenia falciformis - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Wim Declercq
Eugnorisma glareosa - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Gortyna flavago - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Steve Wullaert
Scrobipalpa ocellatella - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 06-09-2018 ©Wim Declercq
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Atemelia torquatella op Betula pubescens - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Atemelia torquatella op Betula pubescens - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Caloptilia betulicola op Betula pendula - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Coleophora artemisicolella op Artemisia vulgaris - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©SWim Declercq
Coleophora potentillae op Rubus fruticosus - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Coleophora vacciniella op Vaccinium vitis-idaea - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©SWim Declercq
Diachrysia chrysitis op Senecio ovatus - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Ectoedemia atricollis op Crataegus spec. - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Ectoedemia minimella op Corylus avellana - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Ectoedemia occultella op Betula pendula - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Heliozela hammoniella op Betula pubescens - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Phylloporia bistrigella op Betula pubescens - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Stigmella aurella op Rubus fruticosus - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Stigmella betulicola op Betula pubescens - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Stigmella confusella op Betula pubescens - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Stigmella continuella op Betula pubescens - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Stigmella hemargyrella op Fagus sylvatica - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Stigmella myrtilella op Vaccinium myrtillus - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 07-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Cameraria ohridella - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Stigmella myrtilella - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Stigmella myrtilella - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Coleophora discordella - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Coleophora potentillae - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Coleophora tamesis - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Coleophora trifariella - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Coleophora trifariella - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Wim Declercq
Coleophora vacciniella - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Coleophora vacciniella - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Ammoconia caecimacula - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Wim Declercq
Catocala fraxini - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Wim Declercq
Antitype chi - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Steve Wullaert
Crypsedra gemmea - Rocherath ~ Vallée de la Holzwarche & Weisse Stein (Luik) 08-09-2018 ©Wim Declercq
Sfeer - Losheimergraben ~ Réserve naturelle de Kappertzvenn (Luik) 09-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Losheimergraben ~ Réserve naturelle de Kappertzvenn (Luik) 09-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Losheimergraben ~ Réserve naturelle de Kappertzvenn (Luik) 09-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Losheimergraben ~ Réserve naturelle de Kappertzvenn (Luik) 09-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Amel ~ Vallée de l'Emmels (Luik) 09-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Amel ~ Vallée de l'Emmels (Luik) 09-09-2018 ©Steve Wullaert
Sfeer - Amel ~ Vallée de l'Emmels (Luik) 09-09-2018 ©Steve Wullaert
Issoria lathonia - Amel ~ Vallée de l'Emmels (Luik) 09-09-2018 ©Steve Wullaert
Digitivalva arnicella op Arnica montana (valkruid) - Amel ~ Vallée de l'Emmels (Luik) 09-09-2018 ©Steve Wullaert