U bent hier

Home

06-05-2017 Wavreille ~ Ry d'Hôwisse

Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert

Op zaterdag 6 mei ’17 is de Werkgroep Bladmineerders voor de tweede keer naar Ry d’Hôwisse geweest. Dit natuurgebied ligt in Wavreille tussen Rochefort en Tellin. Het is 25 ha groot en wordt beheerd door Natagora. Toen we in de voormiddag toekwamen was het weer heel goed. Het zonnetje scheen en het was vrij warm tot ongeveer een 18 °C. De volgende soorten werden tijdens de wandeling opgemerkt.
 
Bladmijnen
- Eriocraniidae (purpermotten):
6 mijnen van Eriocrania sangii (grijsrupspurpermot) op Betula pendula (ruwe berk)
2 mijnen van Eriocrania semipurpurella (variabele purpermot) op Betula pendula (ruwe berk)
6 mijnen van Paracrania chrysolepidella (slanke purpermot) op Corylus avellana (hazelaar) en één mijn op Carpinus betulus (haagbeuk)
 
- Momphidae (wilgenroosjesmotten):
26 mijnen van Mompha miscella (zonneroosjesmot) op Helianthemum nummularium  (geel zonneroosje)
 
- Yponomeutidae (spinselmotten):
4 mijnen van Yponomeuta malinellus (appelstippelmot) op Malus spec. (appel spec.)
 
Kokers (Coleophoridae – kokermotten)
1 koker van Coleophora gryphipennella (rozenkokermot) op Rosa spec. (roos spec.)
7 kokers van Coleophora hemerobiella (fruitboomkokermot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
1 koker van Coleophora serratella (bruingrijze kokermot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
 
Zakken (Psychidae – zakdrager)
1x Psyche casta (gewone zakdrager)
 
Rupsen
- Gelechiidae (palpmotten):
4 vraatbeelden van Teleiodes sequax (veelkleurige maanpalpmot) op Helianthemum nummularium  (geel zonneroosje)
 
- Nymphalidae (aurelia's):
54 rupsen van Aglais urticae (kleine vos) op Urtica dioica (grote brandnetel)
 
- Sesiidae (wespvlinders):
1 rups van Synanthedon andrenaeformis (sneeuwbalwespvlinder) op Viburnum lantana (wollige sneeuwbal)
 
- Yponomeutidae (spinselmotten):
5 nestjes van Yponomeuta malinellus (appelstippelmot) op Malus spec. (appel spec.)
3 nestjes van Yponomeuta padella (meidoornstippelmot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
 
Nachtvlinders
- Adelidae (langsprietmotten):
4x Adela reaumurella (smaragdlangsprietmot)
3x Cauchas rufimitrella (pinksterbloemlangsprietmot)
2x Nematopogon adansoniella (gevlekte langsprietmot)
5x Nematopogon swammerdamella (bleke langsprietmot)
 
- Coleophoridae (kokermotten):
7x Coleophora spec.

  • 2x ♂ Coleophora otidipennella (vroege veldbieskokermot) - PRE.SW.1546.17.M.WAV.33 & PRE.SW.1547.17.M.WAV.34
  • 1x ♂ Coleophora paripennella (bronskokermot) - PRE.SW.1545.17.M.WAV.32

 
- Crambidae (grasmotten):
1x Agrotera nemoralis (haagbeukmot)
1x Pyrausta aurata (muntvlinder)
1x Pyrausta purpuralis (purpermot)
 
- Erebidae (spinneruilen):
1x Euclidia glyphica (bruine daguil)
1x Euclidia mi (mi-vlinder)
 
- Eriocraniidae (purpermotten):
2x Dyseriocrania subpurpurella (eikenpurpermot)
 
- Geometridae (spanners):
3x Asthena albulata (wit spannertje)
5x Epirrhoe alternata (gewone bandspanner)
3x Epirrhoe tristata (bonte bandspanner)
1x Isturgia limbaria (oranje bremspanner)
6x Minoa murinata (bruin spannertje)
2x Pseudopanthera macularia (boterbloempje)
1x Pechipogo strigilata (baardsnuituil)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
1x Phyllonorycter emberizaepenella (kamperfoelievouwmot)
3x Phyllonorycter muelleriella (gevlekte eikenvouwmot)
2x Phyllonorycter roboris (bonte eikenvouwmot)
1x Phyllonorycter tenerella (haagbeukvouwmot)
 
- Lasiocampidae (spinners):
1x Macrothylacia rubi (veelvraat)
 
- Micropterigidae (oermotten):
155x Micropterix calthella (dotterbloemoermot)
 
- Momphidae (wilgenroosjesmotten):
3x Mompha langiella (zwarte heksenkruidmot)
 
- Noctuidae (uilen):
7x Panemeria tenebrata (dwerghuismoeder)
 
- Tortricidae (bladrollers):
1x Aethes rubigana (donker c-smalsnuitje)
2x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
7x Dichrorampha spec.

  • 1x ♂ Dichrorampha aeratana (asgrauwe wortelmot) - PRE.SW.1551.17.M.WAV.38
  • 1x ♂ Dichrorampha plumbana (geelstipwortelmot) - PRE.SW.1550.17.M.WAV.37

4x Epiblema spec.
1x Grapholita compositella (sergeant-majoortje)
1x Lobesia reliquana (harlekijnbladroller)
1x Pammene rhediella (luciferbladroller)
2x Syndemis musculana (struikbladroller)
 
Dagvlinders
- Hesperiidae (dikkopjes):
1x Carcharodus alceae (kaasjeskruiddikkopje)
 
- Nymphalidae (aurelia's):
8x Araschnia levana (landkaartje)
20x Coenonympha pamphilus (hooibeestje)
1x Pararge aegeria (bont zandoogje)
2x Polygonia c-album (gehakkelde aurelia)
 
- Pieridae (witjes):
14x Anthocharis cardamines (oranjetipje)
9x Gonepteryx rhamni (citroenvlinder)
1x Pieris rapae (klein koolwitje)
 
Toen we gingen eten in Han-sur-Lesse vonden we nog twee nachtvlinders op linde (Tilia spec.)
 
- Bucculatricidae (ooglapmotten):
1x Bucculatrix thoracella (lindeooglapmot)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
1x Cameraria ohridella (paardenkastanjemineermot)
 
De nachtvangst ging door in Ry d’Hôwisse. We moesten wel alles opzetten bij lichte gedruppel. De temperatuur viel wel goed mee en het was ook windstil. We stelden in totaal maar liefst 17 lichtbakken op doorheen het gebied. Start van de nachtvangst was om 21u15 bij een temperatuur van 11 °C en lichte regen. Het was zwaar bewolkt en windstil.
 
Soortenlijst
 
- Adelidae (langsprietmotten):
2x Adela reaumurella (smaragdlangsprietmot)
1x Nematopogon adansoniella (gevlekte langsprietmot)
3x Nematopogon swammerdamella (bleke langsprietmot)
 
- Coleophoridae (kokermotten):
27x Coleophora spec.
 
- Crambidae (grasmotten):
1x Pyrausta despicata (weegbreemot)
 
- Drepanidae (eenstaartjes):
2x Cilix glaucata (witte eenstaart)
2x Drepana falcataria (berkeneenstaart)
3x Falcaria lacertinaria (bleke eenstaart)
6x Polyploca ridens (groenige orvlinder)
4x Thyatira batis (braamvlinder)
 
- Elachistidae (grasmineermotten):
52x Elachista spec.

  • 1x ♂ Elachista canapennella (zilveren grasmineermot) - PRE.SW.1553.17.M.WAV.40

 
- Erebidae (spinneruilen):
31x Calliteara pudibunda (meriansborstel)
4x Diaphora mendica (mendicabeer)
16x Eilema sororcula (geel beertje)
2x Phragmatobia fuliginosa (kleine beer)
1x Scoliopteryx libatrix (roesje)
3x Spilosoma lubricipeda (witte tijger)
 
- Eriocraniidae (purpermotten):
1x Dyseriocrania subpurpurella (eikenpurpermot)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
4x Gelechiidae spec.

  • 2x ♂ Scrobipalpa acuminatella (distelzandvleugeltje) - PRE.SW.1548.17.M.WAV.35 & PRE.SW.1542.17.M.WAV.39

1x Teleiodes luculella (maanpalpmot)
 
- Geometridae (spanners):
1x Aethalura punctulata (berkenspikkelspanner)
3x Aleucis distinctata (prunusspanner)
1x Asthena albulata (wit spannertje)
1x Cabera pusaria (witte grijsbandspanner)
9x Chiasmia clathrata (klaverspanner)
2x Chloroclystis v-ata (v-dwergspanner)
2x Colostygia pectinataria (kleine groenbandspanner)
4x Cyclophora annularia (nekspindertje)
2x Cyclophora linearia (gele oogspanner)
82x Cyclophora punctaria (gestippelde oogspanner)
12x Ecliptopera silaceata (marmerspanner)
3x Ectropis crepuscularia (gewone spikkelspanner)
4x Electrophaes corylata (kleine wortelhoutspanner)
1x Epirrhoe tristata (bonte bandspanner)
45x Eupithecia abbreviata (voorjaarsdwergspanner)
8x Eupithecia tantillaria (fijnspardwergspanner)
1x Hypomecis punctinalis (ringspikkelspanner)
1x Lobophora halterata (lichte blokspanner)
5x Lomographa bimaculata (tweevlekspanner)
4x Lomographa temerata (witte schaduwspanner)
18x Lomaspilis marginata (gerande spanner)
8x Lycia hirtaria (dunvlerkspanner)
2x Macaria notata (klaverblaadje)
1x Odontopera bidentata (getande spanner)
26x Opisthograptis luteolata (hagedoornvlinder)
1x Paradarisa consonaria (vierkantspikkelspanner)
10x Plagodis dolabraria (lindeknotsvlinder)
3x Selenia lunularia (lindeherculesje)
2x Selenia tetralunaria (halvemaanvlinder)
9x Thera spec.
2x Xanthorhoe designata (koolbandspanner)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
6x Caloptilia alchimiella (goudvleksteltmot)
2x Caloptilia robustella (eikensteltmot)
24x Parornix spec.
1x Phyllonorycter spec.
 
- Lasiocampidae (spinners):
1x Macrothylacia rubi (veelvraat)
 
- Oecophoridae (sikkelmotten):
1x Endrosis sarcitrella (witkopmot)
 
- Noctuidae (uilen):
1x Abrostola tripartita (brandnetelkapje)
3x Acronicta auricoma (goudhaaruil)
2x Actinotia polyodon (gevlamde uil)
1x Agrotis ipsilon (grote worteluil)
1x Autographa gamma (gamma-uil)
1x Cerastis leucographa (witringuil)
2x Cerastis rubricosa (rode vlekkenuil)
36x Colocasia coryli (hazelaaruil)
1x Conistra erythrocephala (roodkopwinteruil)
3x Conistra vaccinii (bosbesuil)
1x Lithophane ornitopus (lichtgrijze uil)
25x Ochropleura plecta (haarbos)
2x Orthosia cerasi (tweestreepvoorjaarsuil)
3x Orthosia cruda (kleine voorjaarsuil)
2x Orthosia gothica (nunvlinder)
6x Orthosia gracilis (sierlijke voorjaarsuil)
3x Orthosia incerta (variabele voorjaarsuil)
1x Subacronicta megacephala (schilddrager)
 
- Nolidae (visstaartjes):
6x Nola confusalis (vroeg visstaartje)
 
- Notodontidae (tandvlinders):
1x Cerura erminea (witte hermelijnvlinder)
1x Clostera anachoreta (kleine wapendrager)
8x Clostera curtula (bruine wapendrager)
4x Clostera pigra (donkere wapendrager)
21x Drymonia ruficornis (maantandvlinder)
2x Furcula bifida (wilgenhermelijnvlinder)
1x Furcula bicuspis (berkenhermelijnvlinder)
4x Harpyia milhauseri (draak)
3x Notodonta dromedarius (dromedaris)
1x Notodonta torva (geelbruine tandvlinder)
1x Notodonta tritophus (wilgentandvlinder)
2x Notodonta ziczac (kameeltje)
1x Odontosia carmelita (berkentandvlinder)
25x Peridea anceps (eikentandvlinder)
4x Phalera bucephala (wapendrager)
3x Pheosia gnoma (berkenbrandvlerkvlinder)
2x Pterostoma palpina (snuitvlinder)
3x Ptilodon capucina (kroonvogeltje)
 
- Saturniidae (nachtpauwogen):
1x Aglia tau (tauvlinder)
 
- Sphingidae (pijlstaarten):
4x Laothoe populi (populierenpijlstaart)
1x Smerinthus ocellata (pauwoogpijlstaart)
 
- Tineidae (echte motten):
1x Monopis spec.
 
- Tortricidae (bladrollers):
8x Acleris cristana (diamantborsteltje)
2x Acleris literana (groene boogbladroller)
1x Acleris logiana (witte boogbladroller)
2x Ancylis mitterbacheriana (oranje haakbladroller)
2x Cnephasia spec.
1x Grapholita spec.

  • 1x ♂ Grapholita funebrana (pruimenmot) - PRE.SW.1549.17.M.WAV.36

1x Lathronympha strigana (hertshooibladroller)
1x Notocelia cynosbatella (hermelijnbladroller)
18x Syndemis musculana (struikbladroller)
 
- Yponomeutidae (spinselmotten):
2x Pseudoswammerdamia combinella (rode duifmot)
 
Stop van de nachtvangst om 05u30 bij een temperatuur van 11 °C en lichte regen. Het was zwaar bewolkt en windstil.
 

Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Zootoca viripara - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Salamandra salamandra - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Wim Declercq
Synanthedon andrenaeformis - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Wim Declercq
Teleiodes sequax - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Wim Declercq
Yponomeuta malinellus - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Yponomeuta malinellus - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Yponomeuta padella - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Wim Declercq
Paracrania chrysolepidella - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Aethes rubigana - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Epirrhoe tristata - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Mompha langiella - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Nematopogon robertella - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Pammene rhediella - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Scrobipalpa acuminatella - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Sfeer - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Acleris literana - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Acronicta auricoma - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Aglia tau - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Coleophora paripennella - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Cyclophora annularia - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Electrophaes corylata - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Eupithecia tantillaria - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Falcaria lacertinaria - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Wim Declercq
Furcula bicuspis - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Furcula bifida - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Grapholita funebrana - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Lomaspilis marginata - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Steve Wullaert
Odontosia carmelita - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Plagodis dolabraria - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Selenia tetralunaria - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman
Smerinthus ocellata - Wavreille ~ Ry d'Hôwisse (Namen) 06-05-2017 ©Ben Steeman