U bent hier

Home

06-04-2019 Arlon & Clairefontaine

Sfeer - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert

Op zaterdag 6 april ’19 hebben heeft de Werkgroep Bladmineerders (VVE) een verkennende excursie gehouden in de regio van Arlon. In en rond de bosrijke omgeving van Arlon gingen we naar een drietal gebieden waar we een wandeling maakten en het gebied prospecteerden.
 
Soortenlijst
Gebied 1
Bladmijnen
- Nepticulidae (dwergmineermotten):
2x Trifurcula immundella (gewone drievorkmot) op Cytisus scoparius (brem)
 
Kokers (Coleophoridae – kokermotten)
31x Coleophora bornicensis (bruine wormkruidkokermot) op Tanacetum vulgare
 
Zakken (Psychidae – zakdragers)
1x Psyche casta (gewone zakdrager)
 
Rupsen
- Nymphalidae (aurelia's):
176x Melitaea cinxia (veldparelmoervlinder)
 
- Geometridae (spanners):
3x Geometridae spec.
 
- Lasiocampidae (spinners):
1x Macrothylacia rubi (veelvraat)
 
Nachtvlinders
- Crambidae (grasmotten):
32x Pyrausta despicata (weegbreemot)
 
- Geometridae (spanners):
4x Ematurga atomaria (gewone heispanner)
 
- Tortricidae (bladrollers):
1x Acleris notana / ferrugana (oranje boogbladroller / lichte boogbladroller)
 
Dagvlinders
- Lycaenidae (blauwtjes):
1x Celastrina argiolus (boomblauwtje)
 
- Nymphalidae (aurelia's):
3x Aglais io (dagpauwoog)
1x Aglais urticae (kleine vos)
 
- Pieridae (witjes):
10x Anthocharis cardamines (oranjetipje)
2x Gonepteryx rhamni (citroenvlinder)
 
Gebied 2
Zakken (Psychidae – zakdragers)
1x Psyche casta (gewone zakdrager)
1x Dahlica triquetrella (zandzakdrager)
 
Nachtvlinders
- Geometridae (spanners):
1x Archiearis parthenias / Boudinotiana notha (oranje berkenspanner / oranje espenspanner)
 
- Momphidae (wilgenroosjesmotten):
1x ♀ Mompha jurassicella (wilgenroosjesboorder) - PRE.SW.2489.19.F.AUT.1
 
Dagvlinders
- Nymphalidae (aurelia's):
2x Aglais urticae (kleine vos)
 
Gebied 3
Rupsen
- Nymphalidae (aurelia's):
6x Melitaea aurelia (steppeparelmoervlinder)
166x Melitaea cinxia (veldparelmoervlinder)
 
Nachtvlinders:
3x Pyrausta despicata (weegbreemot)
 
De nachtvangst zelf werd uitgevoerd op Plateau des Sorcières te Clairefontaine, maar vooraleer we daar onze lichtvallen opstelden gingen we eerst op prospectie.
We vonden de volgende soorten:
 
Bladmijnen
- Tischeriidae (vlekmineermotten):
3x Coptotriche marginea (gele bramenvlekmot) op Rubus fruticosus (gewone braam)
 
Rupsen
- Nymphalidae (aurelia's):
9x Melitaea cinxia (veldparelmoervlinder)
 
Vraatbeelden
- Tineidae (echte motten):
2x Infurcitinea argentimaculella (moswortelmot)
 
Nachtvlinders
- Crambidae (grasmotten):
1x Pyrausta despicata (weegbreemot)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
6x Aroga velocella (zuringpalpmot)
 
- Tortricidae (bladrollers):
1x ♂ Pammene splendidulana (prachtdwergbladroller) - PRE.SW.2488.19.M.CLA.1
 
De start van de nachtvangst was om 20u30 bij een temperatuur van 7 °C. Het was onbewolkt en windstil. We stelden in totaal maar liefst 16 lichtbakken op in het gebied. Ook werden een aantal bomen ingesmeerd.
 
Op smeer
- Chimabachidae (kortvleugelmotten):
2x Diurnea fagella (voorjaarskortvleugelmot)
 
- Erebidae (spinneruilen):
1x Scoliopteryx libatrix (roesje)
 
- Geometridae (spanners):
1x ♀ Agriopis marginaria (grote voorjaarsspanner)
1x Eupithecia abbreviata (voorjaarsdwergspanner)
 
- Noctuidae (uilen):
4x Conistra vaccinii (bosbesuil)
1x Eupsilia transversa (wachtervlinder)
 
Op licht
- Chimabachidae (kortvleugelmotten):
121x Diurnea fagella (voorjaarskortvleugelmot)
 
- Drepanidae (eenstaartjes):
1x Achlya flavicornis (lente-orvlinder)
14x Polyploca ridens (groenige orvlinder)
 
- Elachistidae (grasmineermotten):
1x Elachista canapennella (zilveren grasmineermot)
3x Semioscopis steinkellneriana (meidoornplatlijf)
 
- Eriocraniidae (purpermotten):
1x Dyseriocrania subpurpurella (eikenpurpermot)
4x Eriocrania spec. (purpermot spec.)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
1x Aroga velocella (zuringpalpmot)
 
- Geometridae (spanners):
9x Alsophila aescularia (voorjaarsboomspanner)
33x Biston strataria (vroege spanner)
2x Earophila badiata (rozenspanner)
408x Eupithecia abbreviata (voorjaarsdwergspanner)
3x Eupithecia lanceata (vroege dwergspanner)
1x Eupithecia vulgata (gewone dwergspanner)
2x Lampropteryx suffumata (fraaie walstrospanner)
14x Lycia hirtaria (dunvlerkspanner)
1x Selenia dentaria (herculesje)
1x Selenia tetralunaria (halvemaanvlinder)
4x Trichopteryx carpinata (vroege blokspanner)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
1x ♂ Phyllonorycter maestingella (beukenvouwmot) – PRE.SW.2491.19.M.CLA.3
 
- Momphidae (wilgenroosjesmotten):
1x Mompha sturnipennella (wilgenroosjesgalmot)
 
- Noctuidae (uilen):
42x Anorthoa munda (dubbelstipvoorjaarsuil)
7x Cerastis leucographa (witringuil)
2x Cerastis rubricosa (rode vlekkenuil)
3x Colocasia coryli (hazelaaruil)
2x Conistra erythrocephala (roodkopwinteruil)
3x Conistra rubiginea (gevlekte winteruil)
62x Conistra vaccinii (bosbesuil)
41x Eupsilia transversa (wachtervlinder)
666x Orthosia cerasi (tweestreepvoorjaarsuil)
3736x Orthosia cruda (kleine voorjaarsuil)
162x Orthosia gothica (nunvlinder)
4x Orthosia gracilis (sierlijke voorjaarsuil)
91x Orthosia incerta (variabele voorjaarsuil)
10x Orthosia miniosa (eikenvoorjaarsuil)
21x Orthosia populeti (populierenvoorjaarsuil)

  • ·         1x ♀ PRE.SW.2492.19.F.CLA.4

7x Lithophane ornitopus (lichtgrijze uil)
1x Lithophane socia (geelbruine houtuil)
15x Xylocampa areola (kamperfoelie-uil)
 
- Nolidae (visstaartjes):
2x Nycteola revayana (variabele eikenuil)
 
- Tortricidae (bladrollers):
3x Acleris cristana (diamantborsteltje)
4x Acleris literana (groene boogbladroller)

  • ·         1x ♂ PRE.SW.2490.19.M.CLA.2

5x Acleris notana / ferrugana (oranje boogbladroller / lichte boogbladroller)
2x Tortricodes alternella (voorjaarsbladroller)
 
Vrij waargenomen
- Chimabachidae (kortvleugelmotten):
1x Diurnea fagella (voorjaarskortvleugelmot)
 
De stop van de nachtvangst was om 07u00 bij een minumum temperatuur van 3,5 °C. Het was zwaar bewolkt en een beetje mistig.
 
De vangst was samen met Zoë, Yvon, Chris, Wouter, Regis, Maarten, Marc & Stéphane

Sfeer - Gebied 1 (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Gebied 1 (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Gebied 1 (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Coleophora bornicensis - Gebied 1 (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Melitaea cinxia - Gebied 1 (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Melitaea cinxia - Gebied 1 (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Melitaea cinxia - Gebied 1 (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Gebied 2 (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Gebied 3 (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Gebied 3 (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Gebied 3 (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Gebied 3 (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Melitaea cinxia - Gebied 3 (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Melitaea aurelia - Gebied 3 (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Xylocampa areola - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Achlya flavicornis - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Acleris literana - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Cerastis leucographa - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Cerastis rubricosa - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Colocasia coryli - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Diurnea fagella - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Eupithecia lanceata - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Lampropteryx suffumata - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Lithophane ornitopus - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Lycia hirtaria - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Orthosia cruda - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Orthosia miniosa - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Orthosia miniosa - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Orthosia gracilis - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Orthosia populeti - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Polyploca ridens - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Scoliopteryx libatrix - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Clairefontaine ~ Plateau des Sorcières (Luxemburg) 06-04-2019 ©Steve Wullaert