U bent hier

Home

01-06-2019 Waremme ~ Grand-Axhe BIOBLITZ

Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert

Op zaterdag 01 juni ’19 zijn we met de Werkgroep Bladmineerders van de V.V.E. voor de eerste keer naar Waremme / Grand-Axhe geweest. Het natuurgebied Wachnet werd opengesteld voor publiek om ervoor te zorgen dat de modale burger iets meer kon te weten komen over allerlei soorten dieren die voor kunnen komen in een bepaald gebied. Een Bioblitz is een inventaris die door een groep naturalisten in een specifieke ruimte en voor een beperkte tijd wordt gemaakt, meestal met deelname van het publiek. De belangrijkste focus van ons project is het bewustzijn en de educatie van het grote publiek, zelfs meer dan de waarde van de inventaris zelf.
Organisatorisch was het op en top geregeld voor ons als specialisten. We kregen om 14u uitleg over allerlei zaken die we in het oog moesten houden. Eten en drinken was voorzien voor de deelnemende excursieleden van onze werkgroep.
Het weer was deze keer echt wel op en top! Met temperaturen tot voorbij de 25°C mochten we niet klagen.
We maakten een wandeling doorheen het gebied en tekenden de volgende soorten op.
 
Bladmijnen
- Eriocraniidae (purpermotten):
4x Dyseriocrania subpurpurella (eikenpurpermot) op Quercus robur (zomereik)
 
- Glyphiterigidae (parelmotten):
6x Acrolepia autumnitella (bitterzoetmot) op Solanum dulcarmara (bitterzoet)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
1x Phyllonorycter oxyacanthae (meidoornvouwmot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
1x Parornix anglicella (meidoornzebramot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
 
- Lyonetiidae (sneeuwmotten):
2x Lyonetia clerkella (hangmatmot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
 
- Nepticulidae (dwergmineermotten):
3x Stigmella hybnerella (meidoornmineermot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
 
Kokers
- Coleophoridae (kokermotten):
2x Coleophora spinella op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
 
Zakken
- Psychidae (zakdragers):
18x Psyche casta (gewone zakdrager)
 
Rupsen
- Epermeniidae (borstelmotten):
8x Epermenia chaerophyllella (mineerborstelmot) op Angelica archangelica (grote engelwortel)
5x Epermenia chaerophyllella (mineerborstelmot) op Heracleum sphondylium (gewone berenklauw)
 
- Erebidae (spinneruilen):
1x Arctia caja (grote beer)
1x Euproctis similis (donsvlinder)
 
- Lasiocampidae (spinners):
1x Euthrix potatoria (rietvink)
 
- Yponomeutidae (spinselmotten):
25x Ypnomeuta rorrella (wilgenstippelmot) op Salix spec. (wilg spec.)
15x Yponomeuta padella (meidoornstippelmot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
 
Nachtvlinders
- Adelidae (langsprietmotten):
1x Cauchas rufimitrella (pinksterbloemlangsprietmot)
5x Nemophora degeerella (geelbandlangsprietmot)
 
- Choreutidae (glittermotten):
6x Anthophila fabriciana (brandnetelmot)
 
- Erebidae (spinneruilen):
3x Euclidia glyphica (bruine daguil)
2x Hypena proboscidalis (bruine snuituil)
 
- Geometridae (spanners):
1x Chiasmia clathrata (klaverspanner)
2x Siona lineata (vals witje)
3x Xanthorhoe montanata (geoogde bandspanner)
 
- Glyphipterigidae (parelmotten):
4x Glyphipterix simpliciella (kleine parelmot)
 
- Micropterigidae (oermotten):
125x Micropterix calthella (dotterbloemoermot)
 
- Sphingidae (pijlstaarten):
1x Macroglossum stellatarum (kolibrievlinder)
 
- Tortricidae (bladrollers):
15x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
1x Hedya nubiferana (gewone witvlakbladroller)
1x Notocelia cynosbatella (hermelijnbladroller)
 
Dagvlinders
- Hesperiidae (dikkopjes):
1x Carcharodus alceae (kaasjeskruiddikkopje)
 
- Lycaenidae (blauwtjes):
1x Aricia agestis (bruin blauwtje)
1x Polyommatus icarus (icarusblauwtje)
 
- Nymphalidae (aurelia's):
1x Aglais io (dagpauwoog)
4x Araschnia levana (landkaartje)
1x Polygonia c-album (gehakkelde aurelia)
1x Vanessa atalanta (atalanta)
 
- Papilionidae (grote pages):
1x Papilio machaon (koninginnenpage)
 
De nachtvangst werd eveneens in hetzelfde gebied uitgevoerd. De start van de nachtvangst was om 21:45 met een temperatuur van 17°C, het was onbewolkt en windstil. We stelden in totaal 6 bakken op en tekenden de volgende soorten op.
 
- Adelidae (langsprietmotten):
1x Nematopogon swammerdamella (bleke langsprietmot)
6x Nemophora degeerella (geelbandlangsprietmot)
 
- Argyresthidae (pedaalmotten):
1x Argyresthia spinosella (bloesempedaalmot)
 
- Crambidae (grasmotten):
8x Anania hortulata (bonte brandnetelmot)
1x Crambus lathoniellus (vroege grasmot)
1x Evergestis forficalis (lijnvalkmot)
4x Udea olivalis (witvlekkruidenmot)
 
- Drepanidae (eenstaartjes):
1x Drepana curvatula (bruine eenstaart)
1x Drepana falcataria (berkeneenstaart)
2x Tethea or (orvlinder)
3x Thyatira batis (braamvlinder)
 
- Elachistidae (grasmineermotten):
2x Elachista maculicerusella (grijsgevlekte grasmineermot)
1x Ethmia quadrillella (kleine zwartwitmot)
 
- Erebidae (spinneruilen):
15x Calliteara pudibunda (meriansborstel)
1x Diaphora mendica (mendicabeer)
78x Eilema sororcula (geel beertje)
1x Herminia grisealis (boogsnuituil)
1x Herminia tarsicrinalis (schaduwsnuituil)
23x Hypena proboscidalis (bruine snuituil)
1x Laspeyria flexula (bruine sikkeluil)
5x Rivula sericealis (stro-uiltje)
9x Schrankia costaestrigalis (gepijlde micro-uil)
51x Spilosoma lubricipeda (witte tijger)
2x Spilosoma lutea (gele tijger)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
1x Brachmia inornatella (poeltjespalpmot)
1x Carpatolechia proximella (smalpalpmot)
2x Scrobipalpa acuminatella (distelzandvleugeltje)
4x Scrobipalpa costella (vlekzandvleugeltje)
 
- Geometridae (spanners):
2x Biston betularia (peper-en-zoutvlinder)
4x Cabera exanthemata (bruine grijsbandspanner)
1x Cabera pusaria (witte grijsbandspanner)
38x Campaea margaritaria (appeltak)
3x Cepphis advenaria (kleine herculesspanner)
1x Chiasmia clathrata (klaverspanner)
1x Chloroclysta siterata (papegaaitje)
77x Colostygia pectinataria (kleine groenbandspanner)
15x Dysstroma truncata (schimmelspanner)
7x Epirrhoe alternata (gewone bandspanner)
2x Euchoeca nebulata (leverkleurige spanner)
1x Eupithecia intricata (streepjesdwergspanner)
17x Eupithecia selinata (eppedwergspanner)
1x Eupithecia vulgata (gewone dwergspanner)
2x Hypomecis punctinalis (ringspikkelspanner)
2x Idaea subsericeata (satijnstipspanner)
2x Ligdia adustata (aangebrande spanner)
20x Lomaspilis marginata (gerande spanner)
2x Macaria alternata (donker klaverblaadje)
8x Macaria notata (klaverblaadje)
4x Opisthograptis luteolata (hagedoornvlinder)
3x Pasiphila chloerata (sleedoorndwergspanner)
1x Pasiphila rectangulata (groene dwergspanner)
10x Peribatodes rhomboidaria (taxusspikkelspanner)
1x Perizoma flavofasciata (silenespanner)
1x Scopula floslactata (roomkleurige stipspanner)
1x Selenia lunularia (lindeherculesje)
3x Siona lineata (vals witje)
2x Timandra comae (lieveling)
33x Xanthorhoe montanata (geoogde bandspanner)
1x Xanthorhoe spadicearia (bruine vierbandspanner)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
1x Cameraria ohridella (paardenkastanjemineermot)
 
- Noctuidae (uilen):
1x Abrostola triplasia (donker brandnetelkapje)
1x Acronicta rumicis (zuringuil)
7x Agrotis exclamationis (gewone worteluil)
1x Agrotis puta (puta-uil)
2x Anarta trifolii (spurrie-uil)
1x Apamea crenata (variabele grasuil)
9x Apamea sordens (kweekgrasuil)
1x Apamea unanimis (rietgrasuil)
2x Axylia putris (houtspaander)
1x Charanyca trigrammica (drielijnuil)
9x Craniophora ligustri (schedeldrager)
1x Deltote pygarga (donkere marmeruil)
5x Diachrysia chrysitis (koperuil)
1x Hoplodrina ambigua (zuidelijke stofuil)
20x Lacanobia oleracea (groente-uil)
2x Mythimna albipuncta (witstipgrasuil)
2x Noctua pronuba (huismoeder)
7x Ochropleura plecta (haarbos)
1x Oligia fasciuncula (oranjegeel halmuiltje)
8x Oligia strigilis (gelobd halmuiltje)
4x Phlogophora meticulosa (agaatvlinder)
1x Plusia festucae (goudvenstertje)
16x Xestia c-nigrum (zwarte-c-uil)
1x Xestia triangulum (driehoekuil)
 
- Nolidae (visstaartjes):
4x Earias clorana (kleine groenuil)
 
- Notodontidae (tandvlinders):
1x Clostera curtula (bruine wapendrager)
1x Notodonta dromedarius (dromedaris)
4x Notodonta ziczac (kameeltje)
5x Pheosia tremula (brandvlerkvlinder)
6x Pterostoma palpina (snuitvlinder)
 
- Oecophoridae (sikkelmotten):
1x Crassa unitella (zwamboorder)
 
- Psychidae (zakdragers):
1x Narycia duplicella (poederzakdrager)
 
- Pyralidae (lichtmotten):
3x Aphomia sociella (hommelnestmot)
 
- Sphingidae (pijlstaarten):
1x Laothoe populi (populierenpijlstaart)
3x Smerinthus ocellata (pauwoogpijlstaart)
 
- Tineidae (echte motten):
1x Tinea semifulvella (auroramot)
 
- Tortricidae (bladrollers):
3x Ancylis diminutana (lichte haakbladroller)
3x Ancylis mitterbacheriana (oranje haakbladroller)
1x Archips podana (grote appelbladroller)
10x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
3x Clepsis spectrana (koolbladroller)
1x Cydia inquinatana (esdoornbladroller)
2x Cydia pomonella (fruitmot)
6x Epinotia immundana (elzenoogbladroller)
1x Epinotia nanana (kleine oogbladroller)
2x Epinotia subocellana (wilgenoogbladroller)
5x Grapholita funebrana (pruimenmot)
8x Gypsonoma dealbana (loofboombladroller)
15x Gypsonoma sociana (witsnuitpopulierenbladroller)
5x Hedya nubiferana (gewone witvlakbladroller)
6x Hedya pruniana (pruimwitvlakbladroller)
11x Lathronympha strigana (hertshooibladroller)
11x Lobesia reliquana (harlekijnbladroller)
2x Notocelia cynosbatella (hermelijnbladroller)
7x Notocelia trimaculana (breedgehaakte hermelijnbladroller)
1x Notocelia uddmanniana (bramenbladroller)
1x Pammene ochsenheimeriana (sparrendwergbladroller)
3x Pandemis cerasana (kersenbladroller)
1x Phtheochroa rugosana (schimmelbladroller)
18x Ptycholoma lecheana (koraalbladroller)
3x Syndemis musculana (struikbladroller)
 
Stop om 05u30 met een temperatuur van 12°C.

Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Araschnia levana - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Sfeer - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Colostygia pectinataria - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Craniophora ligustri - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Cydia inquinatana - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Cydia pomonella - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Epinotia nanana - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Epinotia subocellana - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Narcya duplicella - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Opisthograptis luteolata - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Phtheochroa rugosana - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Plusia festucae - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Spilosoma lutea - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert
Stigmella hybnerella - Waremme ~ Grand-Axhe - BIOBLITZ (Luik) 01-06-2019 ©Steve Wullaert